Νίκη-«περίπατος» του Παναθηναϊκού με Απόλλωνα

Ο νεανικός Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας με το ευρύ 5-1 του Απόλλωνα Σμύρνης, σε ματς για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Με τη νίκη αυτή οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 18 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την Ξάνθη στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Σημειώνεται ότι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, ύστερα από τρεις αγωνιστικές (ήττα από τον ΠΑΟΚ και ισοπαλίες με ΑΕΚ και Ολυμπιακό).

Ο Απόλλων παρέμεινε ουραγός στη βαθμολογία, καθώς έχει μόλις μία ισοπαλία σε 11 παιχνίδια.

Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων απέναντι σε μία ομάδα που δεν έδειχνε ικανή να τον απειλήσει ιδιαίτερα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» έπαιξαν πιο ελεύθερα, αποζημιώνοντας τους οπαδούς τους που βρέθηκαν στις κερκίδες.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μακέντα (15΄, 41΄), Κουρμπέλης (58΄), Ινσούα (62΄) και Γιόχανσον (90+2΄). Για τον Απόλλωνα μείωσε ο Σικαμπάλα στο 67΄.

Παναθηναϊκός: Κότσαρης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Ινσούα (66’ Χατζηθεοδωρίδης), Κάτσε, Κουρμπέλης (61’ Στάικος), Δώνης, Μπουζούκης, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (77’ Εμμανουηλίδης).

Απόλλων Σμύρνης: Χουάντερσον, Οριουέλα, Κύργιας, Τζανετόπουλος (70’ Ντούρσο), Ναδάλες, Ζοαο Πεδρο (63’ Ακόστα), Γκίνο, Κονέ, Σικαμπάλα, Ελ Χέλβε, Μπετινέλι (46’ Τριάδης).