Νέα γκέλα για ΑΕΚ, λευκή ισοπαλία με Παναιτωλικό

ΑΕΚ και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0 στο ΟΑΚΑ για την εξ αναβολής 1η αγωνιστική της Super League. Η «ένωση» είχε την συντριπτική κατοχή, πολλές ευκαιρίες, αλλά «κλειδώθηκε» από την πολυπρόσωπη και καλά στημένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν η 5η εντός έδρας ισοπαλία σε οχτώ αγώνες, για την ομάδα του Μοράις που συνεχίζει να «πετάει» βαθμούς στο ΟΑΚΑ, αν και παραμένει αήττητη. Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι παίκτες του Μοράις είχαν την κατοχή της μπάλας και είχαν κλείσει στο μισό γήπεδο τον Παναιτωλικό. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με την πολυπρόσωπη άμυνα κρατούσαν το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η ΑΕΚ είχε την απόλυτη υπεροχή, αλλά ο Παναιτωλικός είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους μπροστά στην εστία του Κυριακίδη. Στο 67’ ο Μπακασέτας έκανε τη σέντρα ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο Παναιτωλικός έχασε την πρώτη του και ταυτόχρονα πολύ μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα.

Ο Κλέσιο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Κολοβέτσιου, βγήκε τετ α τετ με τον Μπάρκα, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε λίγο έξω. Στο 76’ ο Μάνταλος προσπάθησε να απειλήσει εκ νέου, αλλά το σουτ του δεν βρήκε τον στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γιόχανσον στόπαρε εντυπωσιακά τη μπάλα με το στήθος και με σουτ στην κίνηση προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά και πάλι ο Κυριακίδης έδιωξε εντυπωσιακά. Στη μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος.

Στο 88’ ο Σιμόες έκανε το σουτ, αλλά ο Κυριακίδης και πάλι έδιωξε σωτήρια σε μία τεράστια ευκαιρία για την «ένωση». Στην αντεπίθεση ο Παναιτωλικός άγγιξε και πάλι το γκολ, αλλά ο Μπάρκας είπε «όχι» σε νέο τετ α τετ με τον Κλέσιο.

Στο 93’ η ΑΕΚ έχασε ακόμη μια μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Ο Λαμπρόπουλος βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Κυριακίδη, αλλά η κεφαλιά που έκανε δεν ήταν η καλύτερη δυνατή κι έδιωξε ξανά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού. Μετά το τέλος του αγώνα οι οπαδοί της ΑΕΚ αποδοκίμασαν τους παίκτες για την 5η ισοπαλία.