Mundial: Η τύχη βοηθάει τους… Γερμανούς

Αν ο Πολωνός διαιτητήες είχε κρατήσει 3 ή 4 λεπτά καθυστέρηση και όχι τα 5 που έδωσε αδικαιολόγητα, η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία θα είχε ήδη αποχαιρετήσει το Mundial, μένοντας στο 1-1 με τη Σουηδία και στον ένα βαθμό, χωρίς ουσιαστική ελπίδα πρόκρισης.

Πήρε όμως τελικά  τη νίκη – και πιθανότατα την πρόκριση, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου – με ένα γκολ  στα 10 δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το πεντάλεπτο των καθυστερήσεων.

Επιβεβαιώθηκε έτσι η παροιμιώδης φράση του Αγγλου ποδοσφαιριστή Γκάρι Λίνεκερ, ότι «το ποδόσφαιρο είναι ένα παιχνίδι όπου 22 παίκτες κλωτσάνε μία μπάλα για 90 λεπτά και στο τέλος.... κερδίζουν οι Γερμανοί».

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια βρέθηκε στο 32' με την πλάτη στον τοίχο, όταν ο Τοϊβόνεν έκανε το 0-1. Επρεπε να αποφύγει την ήττα για να έχει ελπίδες πρόκρισης. Οχι μόνον το πέτυχε, αλλά έκανε την ανατροπή, παίζοντας με παίκτη λιγότερο τα τελευταία 15 λεπτά, λόγω αποβολής του Μπόατεγκ με δεύτερη κίτρινη.

ΟΙ Σουηδοί  έχασαν την πρώτη ευκαιρία να προηγηθούν στο 14’, όταν  ο Μάρκους Μπεργκ – πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Νόιερ, παρενοχλούμενος από δύο αμυντικούς. Στη φάση αυτή ο διαιτητής θα μπορούσε να δώσει πάναλτι.

Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν στο 32’: Μετά από λάθος του Κρόος στη μεσαία γραμμή, ο Τοϊβόνεν που έγινε ο τελικός δέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, την πέρασε με καταπληκτικό πλασέ πάνω από τον Νόιερ και έκανε το 0-1.
Οι Σουηδοί έχασαν κι άλλες ευκαιρίες και θα μπορούσαν να κάνουν το 0-2  στο πρώτο ημίχρονο.

Όμως με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47’, είδαν τον Ρόις στο 47' να ισοφαρίζει σε 1-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή.
 Το γρήγορο γκολ στο δεύτερο μέρος έδωσε ψυχολογική ώθηση στους Γερμανούς, που κυριάρχησαν πλέον στον αγωνιστικό χώρο και πολιορκούσαν την αντίπαλη εστία.  Οι Σουηδοί αντέταξαν συμπαγή άμυνα και ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Στο 83' ο Γκράνγκβιστ πήρε κεφαλιά, ο Νόιερ φάνηκε να γλιστρά, αλλά προ του Γκουιντέτι έδιωξε με γροθιές σε κόρνερ.
Στο 88' ο Γκόμες έπιασε κεφαλιά σε σέντρα του Κρόος και ο Όλσεν έδιωξε με το ένα χέρι.

Στο 91'  ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους Γερμανούς, όταν ο  Μπραντ σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Όλσεν.

Η νίκη ήρθε στην  τελευταία φάση του αγώνα, στο 95': Σε εκτέλεση φάουλ από την αριστερή πλάγια γραμμή της περιοχής, ο Ρόις έστρωσε τη μπάλα στον Κρόος, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ ακριβείας την έστειλε στο «παραθυράκι» της εστίας του Όλσεν.

Οι συνθέσεις:

Γερμανία (Γ. Λεβ): Νόιερ, Έκτορ (87' Μπραντ), Ρίντιγκερ, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Ρούντι (31' Γκουντογκάν), Κρόος, Ντράξλερ (46' Γκόμες), Ρόις, Μίλερ, Βέρνερ.

Σουηδία (Γ. Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Αουγκουστίνσον, Κλάεσον (74' Ντουρμάζ), Λάρσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Μπεργκ (90' Τέλιν), Τοϊβόνεν (78' Γκουιντέτι).