Μουντιάλ: Οι «κόκκινοι διάβολοι» απέκλεισαν τη Βραζιλία

Χάθηκε η ευκαιρία της Βραζιλίας για τον 6ο παγκόσμιο τίτλο ώστε να "ξεπλύνει" την ντροπή του 1-7 από την Γερμανία στη χώρα της το 2017. Το Βέλγιο κατάφερε να επικρατήσει τελικά με σκορ 2-1 ύστερα από ένα ματς με πολύ υψηλό ρυθμό έντασης και τις δυο ομάδες να πρωταγωνιστούν σε κάθε ημίχρονο αντίστοιχα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κόκκινοι διάβολοι» επιβεβαίωσαν τις αμυντικές αρετές τους απέναντι στη «σελεσάο» και επωφελήθηκαν από το αυτογκόλ του Φερναντίνιο. Το ημίχρονο όμως έκλεισε με σκορ 2-0 υπέρ των Βέλγων ύστερα από ένα άπιαστο σουτ του Ντε Μπρόινε (αναδείχθηκε MVP του ματς) στο 31'

Στην επανάληψη, οι βραζιλιάνοι με γρήγορες αλλαγές από το πάγκο ανέβασαν στροφές και "έκλεισαν" στο μισό γήπεδο του Βέλγους. Μείωσαν σε 2-1 στο 76΄ με τον Αουγκούστο, αλλά οι Βέλγοι άντεξαν ως το τέλος και πανηγύρισαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους - μετά το 1986 - την πρόκριση τους σε ημιτελικά παγκοσμίου κυπέλλου.