Μουντιάλ: Η Κροατία στον τελικό!

Νικώντας  με 2-1 την Αγγλία στην παράταση, η Κροατία προκρίθηκε - πρώτη φορά στην ιστορία της - στον τελικό του Μουντιάλ και την Κυριακή θα διεκδικήσει τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας κόντρα στη Γαλλία.

Ο ημιτελικός στο «Λουζνίσκι» της Μόσχας έληξε ισόπαλος 1-1 και ο νικητής ανεδείχθη στην παράταση - όπως και στους δύο προηγούμενους αγώνες της Κροατίας στη διοργάνωση.

Για να φθ'ασουν στην πρόκριση οι Κροάτες χρειάσθηκε να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ - και μάλιστα πολύ νωρίς - και στη συνέχεια οι Αγγλοι  διατήρησαν για μεγάλο διάστημα την υπεροχή, χάνοντας και σπουδαίες ευκαιρίες για να αυξήσουν το σκορ.

Οι Αγγλοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 5' με τον Τρίπιερ, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σούμπασιτς. Για τον άσο της Τότεναμ ήταν το πρώτο γκολ με τη φανέλα της Εθνικής ομάδας και  το πρώτο του σε όλες τις διοργανώσεις τα τελευταία δυόμισυ χρόνια (από  τον Φεβρουάριο του 2016, όταν είχε σκοράρει εναντίον της Γουότφορντ).

Οι Κροαάτες απείλησαν πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Πέρισιτς έξω από την περιοχή.

Οι Άγγλοι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 30ό λεπτό με τον Κέιν Ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης νικήθηκε από τον Σούμπασιτς στο μεταξύ τους τετ α τετ, αλλά η μπάλα κατέληξε πάλι σε αυτόν, που σούταρε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες ξεκίνησαν αποφασισμένοι να φτάσουν στην ισοφάριση, ενώ οι Αγγλοι έδωσαν προτεραιότητα στην άμυνα.

Στο 68΄ ο Πέρισιτς εκμεταλλεύτηκε σέντρα του Βρσάλικο από δεξιά και με εναέρια προβολή ισοφάρισε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η «Χρβάτσκα» έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά στάθηκε άτυχη, καθώς το πλασέ του Πέρισιτς κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Πίκφορντ και στη συνέχεια ο Ρέμπιτς σούταρε άστοχα. Στο 83΄ έχασε νέα ευκαιρία με τον Μάντζουκιτς, ο οποίος σούταρε από πλάγια δεξιά αλλά βρήκε τον Πίκφορντ σε ετοιμότητα..

Στην παράταση ο Σάουθγκεϊτ φρέσκαρε την ομάδα του με Ρόουζ και Ντάιερ, οι Άγγλοι βρήκαν λίγη ενέργεια και στο 99΄ η κεφαλιά του Στόουνς από εκτέλεση κόρνερ αποκρούστηκε στη γραμμή από τον Βρσάλικο. Αυτή ήταν και η τελευταία... αναλαμπή τους στο παιχνίδι.

Η συνέχδια ανήκε στους Κροάτες. Ο Μάντζουκιτ εξουδετερώθηκε στο 105΄ από τον Πίκφορντ στο μεταξύ τους τετ α τετ, αλλά στο 109΄ ο φορ της Γιουβέντους "πήρε πίσω το αίμα του": Ο Πέρισιτς γύρισε την μπάλα με κεφαλιά στην αντίπαλη άμυνα, ο Στόουνς έχασε τον Μάντζουκιτς και εκείνος δεν λάθεψε. Το γκολ αυτό έστειλε  τους Κροάτες στον τελικό, πρώτη φορά στην ιστορία τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48΄ Μάντζουκιτς, 96΄ Ρέμπιτς - 54΄ Γουόκερ

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (95΄ Πίβαριτς), Ράκιτιτς, Μόντριτς (119΄ Μπάντελι), Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς (101΄ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς (115΄ Τσόρλουκα), Πέρισιτς

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (112΄ Βάρντι), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (97΄ Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Γιανγκ (91΄ Ρόουζ), Στέρλινγκ (74΄ Ράσφορντ), Κέιν