Μουντιάλ: Η Ιαπωνία πέταξε έξω τη Γερμανία, νικώντας και την Ισπανία!

Η Ιαπωνία έκανε το θαύμα στο Μουντιάλ του Κατάρ, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης την Γερμανία!

Οι Ιάπωνες, που είχαν επικρατήσει 2-1 στο ματς με τους Γερμανούς, νίκησαν και τους Ισπανούς με το ίδιο σκορ και  πήραν την πρώτη θέση στη βαθμολογία του ομίλου.

Η ηττημένη Ισπανία κατέλαβε τη δεύτερη θέση, ισοβαθμώντας με την Γερμανία. Προκρίθηκε όμως με καλύτερη διαφορά τερμάτων, καθώς ελιχε νικήσει την Κόστα Ρίκα με 7-0..

Στο ματς με την Ιαπωνία οι Ισπανοί είχαν την απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο ημίχρονο, όπου το παιχνίδι παίχθηκε στο 1/3 του γηπέδου, μπροστά  στην εστία της Ιαπωνίας. Προηγήθηκαν 1-0 με κεφαλιά του Μοράτα στο 11' και συνέχισαν να πολιορκούν την εστία των αντιπάλων, ενώ οι Ιάπωνες ήταν οχυρωμένοι στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε πλήρως. Οι Ιαπωνες ξεκίνησαν με πάθος και επιθετική διάθεση. Ισοφάρισαν στο 48΄με τον Ντοάν Ρίτσου και σε δύο λεπτά σημείωσαν δεύτερο γκολ με τον Τανάκα. Συνέχισαν να παίζουν επιθετικά ως το 80' και στη συνέχεια κλείστηκαν πάλι στην άμυνα για να κρατήσουν το σκορ και το αποτέλεσμα που τους έδινε την πρόκριση.

Γερμανία - Κόστα Ρίκα 4-2

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Γερμανία κέρδισε την Κόστα Ρίκα με 4-2. Ομως η νίκη αυτή δεν ήταν αρκετή  να τους δώσει την  πρόκριση στοτς "16". Η νίκη των Γερμανών ήρθε "δια πυρός και σιδήρου", καθώς οι Κοσταρικανοί προηγήθηκαν με 2-1. Με το σκορ αυτό αποκλείονταν εκείνη την ώρα όχι μόνον η Γερμανία αλλά και η Ισπανία, ενώ την πρόκριση έπαιρναν η Ιαπωνία και η Κοστα Ρίκα.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν στο 10΄με τον Γκνάμπρι. Οι Κοσταρικανοί - που είχαν ελάχιστες ελπίδες για πρόκριση - δεν το έβαλαν κάτω. Παίζοντας επιθετικά κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με τον Τεχέδα στο 58΄. Στο 70΄πήραν προβάδισμα, με γκολ που χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον τερματοφύλακα Νόιερ.

Η Γερμανία ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα με τον Χάβερτζ. Ο ίδιος παίχτης σημείωσε στο 85' το 3-2. Το 4-2 έγινε από τον Φέλκρουγκ στο 89΄.