Μονόλογος Ολυμπιακού με Πανιώνιο 4-0

«Παράσταση για έναν ρόλο» στο Καραϊσκάκη, όπου παίχθηκε ένας ποδοσφαιρικός μονόλογος  με πρωταγωνιστή τον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο...  «ωσεί παρόντα». Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 4-0 με συνοπτικές διαδικασίες, σημειώνοντας τρία γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο.

Η άνετη νίκη δίνει ψυχολογική τόνωση στον Ολυμπιακό ενόψει των επερχόμενων κρίσιμων αγώνων με την Αρσεναλ για το Europa League (την Πέμπτη)  και τον ΠΑΟΚ την Κυριακή στην Τούμπα, όπου φαίνεται ότι θα κριθεί η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

To σκορ άνοιξε μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Βαλμπουενά έβγαλε πάσα στον Χασάν και αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Φορτούνης έκανε  σουτ έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου Κότνικ δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα, ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε το λάθος και έκανε το 2-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Απόλυτα κυρίαρχος ο Ολυμπιακός στον αγωνιστικό χώρο, έκανε το 3-0 στο 9ο λεπτό όταν ο Φορτούνης πέρασε όποιον αντίπαλο ήταν μπροστά του και με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κότνικ.

Οι γηπεδούχοι κατέβασαν για λίγο ταχύτητα, ο Πανιώνιος είχε την πρώτη τελική στο 22' με το σουτ του Τσιλούλη έξω από την περιοχή να περνά ψηλά άουτ.

Στο 24' Ρέτσος και Κότνικ έκαναν... δώρο στον Ελ Αραμπί όταν ο νεαρός αμυντικός γύρισε αδύναμα την μπάλα στον τερματοφύλακά του και ο Μαροκινός με σουτ σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 4-0.

Καθώς το παιχνίδι είχε κριθεί από το πρώτο  δεκάλεπτο, ο Πέδρο Μαρτίνς είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει παίκτες ενόψει Άρσεναλ και να δοκιμάσει άλλους δίνοντάς τους χρόνο συμμετοχής.

Ολυμπιακός: Σα, Γκασπάρ, Σισέ, Μπα, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά (46' Παπαδόπουλος), Μπουχαλάκης, Καμαρά (62' Kαφού), Φορτούνης, Ελ Αραμπί (56' Χριστοδουλόπουλος), Χασάν.

Πανιώνιος: Κότνικ, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Ρέντζας, Ρέτσος (76' Σιντί Αλί), Κόρμπος (46' Εμμανουηλίδης), Γρίβας (46' Μίκο), Αραμπούλι, Τσιλούλης, Καμαρά.