Με δύο πέναλτι έχασε ο Ολυμπιακός από τη Μαρσέιγ

Αν και προηγήθηκε 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έχασε με 2-1 στο ματς με τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας, χάνοντας και τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League.

Επόμενος στόχος η κατάκτηση της τρίτης θέσης στη βαθμολογία του ομίλου, που οδηγεί στο Europa League.Για να επιτευχθεί, πρέπει οι «ερυθρόλευκοι» να νικήσουν την Πόρτο στον επόμενο αγώνα, που θα γίνει στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Στην ήττα συνέβαλαν καθοριστικά οι αποφάσεις του Ισπανού διαιτητή Μανθάνο, ο οποίος καταλόγισε δύο πέναλτι σε βάρος του Ολυμπιακού - το δεύτερο αμφισβητούμενο.

Ο Ολυμπιακός έκανε καλή εμφάνιση και δεν επέτρεψε στους Γάλλους να δημιουργήσουν σπουδαίες ευκαιρίες. Πλήρωσε όμως τα λάθη που έκανε στην άμυνα.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε έτσι ακριβώς όπως είχε σχεδιάσει ο Πέδρο Μαρτίνς με τους συνεργάτες του. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να έχει κλειστή άμυνα και να μην απειληθεί από τη Μαρσέιγ

Στο 33′ Ο Φορτούνης έδωσε αριστερά για τον Βρουσάι, εκείνος πάσαρε στον Καμαρά ο οποίος έκανεπροσποίηση και με το αριστερό σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Μανταντά για το 0-1.

Στο 55′ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Παγέ, επιτυγχάνοντας την ισοφάριση.

Δεύτερο πέναλτι στο 75', για το οποίο δικαίως διαμαρτύρεται ο Ολυμπιακός. Εκτελεστής πάλι ο Παγέ, που το μετέτρεψε σε γκολ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Μαρσέιγ (Β. Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Καλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ, Καμαρά, Κιζάνς, Τοβέν, Παγέ, Μπενεντέτο (46′ Ζερμέν).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Εμβιλά (79′ Μασούρας), Καμαρά, Φορτούνης, Βρουσάι, Ελ Αραμπί.