Επικαιρότητα

Με ανατροπή πέρασε πρώτος ο Ολυμπιακός

Σε ένα βροχερό αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός, εμφανίζοντας ξανά τα σημαντικά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία, βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκο με 1-0 από το 16' με το γκόλ του του Γρομητσάρη.

Το γκολ το δέχτηκε ενώ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά στην άμυνα έμπαζε νερά. Η βροχή που έπεφτε αδιάκοπα ευνοούσε αυτόν που ήθελε να καταστρέψει και πρόσθετε επιπλέον βάσανα σε αυτόν που επιθυμούσε να δημιουργήσει. Και τα πράγματα για τους Πειραιώτες ζόρισαν ακόμη περισσότερο στο 16ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Δύο φορές απείλησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος, στο 1' και το 26', ισάριθμες με τον Φορτούνη αλλά οι Γιαννακόπουλος και Σπίνουλας αντίστοιχα δεν επέτρεψαν στον διεθνή μεσοεπιθετικό να σκοράρει.

Ωστόσο, στο 37' μάλιστα η Κέρκυρα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα, όταν από αδύναμο σουτ του Αναστασίου η μπάλα έφτασε στον Παμλίδη που εξ επαφής νικήθηκε από τον Προτό.

Η εικόνα άλλαξε δραματικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ταχτσίδης και Πάρντο έμειναν στα αποδυτήρια, Τζούρτζεβιτς και Μάριν πήραν τη θέση τους στον αγωνιστικό χώρο με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και το σύστημα του Ολυμπιακού γύρισε σε 4-4-2 και μοναδικό ανασταλτικό μέσο τον Ρομαό. Το φουλ επιθετικό σχήμα απέδωσε καθώς πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα στην επανάληψη, η ομάδα του Πειραιά έφτασε στην ισοφάριση. έντρα του Μάριν από δεξιά, η κεφαλιά του Μποτία σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γιαννακόπουλου αλλά ήρθε ο Σισέ να σκοράρει εξ επαφής για το 1-1 στο 46'.

Η Κέρκυρα δεν το έβαλε κάτω και με τον Παμλίδη στο 48' αστόχησε από καλή θέση εντός περιοχής, τον Γιαννακόπουλο να σταματά το φάουλ του Φορτούνη ένα λεπτό μετά και στο 56' τον Γρομητσάρη να αποκρούει το πλασέ του Σεμπά, με τον Μάριν να αστοχεί στην επαναφορά.

Ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στο 58' με τον Ρομαό, ενώ στο 61' ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Αρτυματά (γυρισμένη πλάτη αλλά απλωμένο το χέρι).

Στο 65' ο Γιαννακόπουλος σταμάτησε τον Μάριν αλλά στην εξέλιξη της φάσης ήρθε η σέντρα του Σεμπά, η παρεμβολή του Σισέ και το εντυπωσιακό βολ πλανέ του Τζούρτζεβιτς για την ολική ανατροπή του σκορ υπέρ των Πειραιωτών. Τρία λεπτά αργότερα ο Σέρβος έγινε δημιουργός και ο Μάριν με καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ σκόραρε δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό.

Ακολούθησαν εκατέρωθεν καλές στιγμές για ένα ακόμη γκολ στο ματς, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ζαχαριάδη, με τον Ολυμπιακό να φεύγει με ένα πολύτιμο τρίποντο στο ΕΑΚ χάρη στην ανατροπή του δεύτερου μέρους.

Μ την νίκη τους αυτή οι Πειραιώτες έπιασαν κορυφή, έχοντας, όμως ένα ματς περισσότερο από την ΑΕΚ, η οποία παίζει το απόγευμα της Δευτέρας στον Πλατανιά.