Επικαιρότητα

Λίβερπουλ, μια παιδική ομάδα…

Απίστευτα πράγματα έγιναν απόψε στο "Ramón Sánchez Pizjuán", με τη Λίβερπουλ να προηγείται 0-3 στο πρώτο ημίχρονο (συγκεκριμένα από το 30΄ λεπτό) και στο τέλος να ισοφαρίζεται σε 3-3!

Εάν ήταν άλλη ομάδα, θα ήταν έκπληξη, αλλά επειδή πρόκειται για τη Λίβερπουλ, είναι το… φυσιολογικό, δεδομένου ότι έχει συνηθίσει τους οπαδούς της, σε τέτοιου είδους ανατροπές, αλλά σε βάρος της!

Μάλιστα, με το Χ, έμπλεξε και μπορεί να κινδυνέψει. Η Σπαρτάκ ισοφαρίστηκε στο 92' απ' τη Μάριμπορ στη Μόσχα, αλλά με νίκη στο "Anfield" που παίζει την επόμενη και τελευταία αγωνιστική, θα προσπεράσει τους Άγγλους στην ισοβαθμία (1-1 το πρώτο μεταξύ τους ματς).

Επίσης, αν η Σεβίλλη νικήσει στο Μάριμπορ θα περάσει σίγουρα στους «16» και σε αυτό το σενάριο η Λίβερπουλ με ήττα θα τερματίσει τρίτη (Europa League).

Την πρώτη της ευκαιρία την έκανε γκολ η Λίβερπουλ στην Ισπανία, με τον Ρομπέρτο Φιρμίνο να ανοίγει το σκορ στο 2ο λεπτό, με κοντινό αριστερό πλασέ στην κλειστή γωνία του Σέρχιο Ρίκο, έπειτα από σέντρα του Κοουτίνιο από δεξιά και κεφαλιά του Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ στο πρώτο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες σε ένα λεπτό. Στο 19' ο Κάριους απέκρουσε σε πλασέ του Νολίτο, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του και εν συνεχεία μπλόκαρε, ενώ στο 20' ο Βισάμ Μπεν Γεντέρ βγήκε τετ-α-τετ με τον πορτιέρε των "κόκκινων", αλλά αστόχησε (ελάχιστα άουτ η μπάλα).

Αφού δεν κατάφερε να ισοφαρίσει η Σεβίλλη, η Λίβερπουλ στο 22' πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σαντιό Μανέ, με κοντινή κεφαλιά, από κεφαλιά-πάσα του Φιρμίνο, οποίος στο τρίτο τέρμα ήταν ξανά ο σκόρερ, με τον Βραζιλιάνο να κάνει το 0-3 στο 30' με πλασέ σε κενή εστία, έπειτα από την απόκρουση του Ρίκο στο πλασέ του Μανέ. Μάλιστα, όταν έκανε το πλασέ γύρισε το κεφάλι του αριστερά και δεν κοίταζε το τέρμα.

Όλοι νόμισαν ότι το παιχνίδι τελείωσε, αλλά φρόντισαν παίκτες της Λίβερπουλ και ο Γιούργκεν Κλόπ, να τους διαψεύσουν για άλλη μια φορά. Στο β’ ημίχρονο ξεκίνησαν τα παιδικά λάθη, αυτά που βλέπει κανείς στις αλάνες και η μεγάλη ανατροπή ήταν θέμα χρόνου.

Στο 51' ο Βισάμ Μπεν Γεντέρ μείωσε με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Έβερ Μπανέγα, ενώ ο Γάλλος στράικερ έκανε το 2-3 στο 60' με εκτέλεση πέναλτι, φτάνοντας τα 6 τέρματα στη διοργάνωση. Τελικά η Σεβίλλη τιμώρησε τους Άγγλους, με τον Γκουίντο Πισάρο να ισοφαρίσει σε 3-3 στο 93', έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας.

Σεβίλλη (Εδουάρδο Μπερίσο): Σέρχιο Ρίκο, Εσκουδέρο, Γκάις, Μερκάδο, Λενγκλέ, Μπανέγα, Πισάρο, Ν'Ζονζί (46' Βάσκες), Σαράμπια, Μπεν Γιεντέρ (81' Κορέα), Νολίτο (73' Μουριέλ)

Λίβερπουλ (Γίργκεν Κλοπ): Κάριους, Λόβρεν, Κλάβαν, Γκόμεζ, Μορένο (63΄Τσαν), Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Κοουτίνιο (63' Μίλνερ), Σαλάχ (87' Οξλεϊντ-Τσάμπερλαϊν), Φιρμίνο, Μανέ.