Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ - Κέρδισε 2-1 τον Ολυμπιακό στον τελικό

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος, επικρατώντας στον τελικό επί του Ολυμπιακού με 2-1. Το νικητήριο γκολ σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Ο αγώνας στο ΟΑΚΑ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι ισοδύναμων ομάδων, που κυνήγησαν τη νίκη, δημιούργησαν πολλές φάσεις και είχαν ευκαιρίες για γκολ.

Ο "δικέφαλος" εμφανίστηκε αποφασιστικό και με επιθετικές διαθέσεις στο πρώτο ημίχρονο. Εφθασε στο γκολ στο 35΄, με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Βιερίνια.

Ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο του Φορτούνη στον αγώνα. Στο 50΄κατόρθωσε να ισοφαρίσει, όταν μετά από κόρνερ του Φορτούνω και απόκρουση αμυντικών του ΠΑΟΚ η μπάλα έφθασε στον Εμβιλά, ο οποίος με αριστουργηματικό πλασέ από το ύψος της περιοχής την έστειλε στα δίχτυα.

Στη συνέχεια ο αγώνας έγινε αμφίρροπος, καθώς οι δύο ομάδες κυνήγησαν με πάθος τη νίκη, δίνοντας έμφαση σε επιθετικές ενέργειες.

Το νικητήριο γκολ που έκρινε τον τίτλο, σημειώθηκε στο 90΄ από τον Κρμέντσικ, ο οποίος πήρε μια μπαλιά-τρυπα στα μετόπισθεν του Ολυμπιακού και πλάσαρε τον εξερχόμενο Σα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική ευκαιρία για γκολ, που θα έστελνε το ματς στην παράταση