Επικαιρότητα

Κύπελλο Ελλάδος: Εύκολα ο Ολυμπιακός, γκολ και θέαμα στο Ηράκλειο για την Ξάνθη

Συνεχίζεται σήμερα η δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από τον Αχαρναϊκός και με πολλές αλλαγές στη σύνθεση του, κέρδισε με 0-3.

Το σκορ άνοιξε στο 12ο λεπτό ο Ζιλέ και έτσι έκλεισε το ημίχρονο. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν το 0-2 με τον Μάρτινς, ενώ το τελικό 0-3 σημείωσε ο Εμενίκε, ο οποίος πέρασε στη θέση του Τζούρτζεβιτς, στις καθυστερήσεις.

Την ίδια ώρα στο Ηράκλειο, έμπαιναν βροχή τα γκολ, σε ένα συγκλονιστικό αγώνα μεταξύ Εργοτέλη και Ξάνθης, με τους φιλοξενούμενος να παίρνουν τη νίκη με 2-4.

Η ακριτική ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενη με 0-2 χάρη σε 2 γκολ του Τριάδη. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ισοφάρισαν με δυο γκολ των Έφορντ και Ροβίθι. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα πάλι με τον Κίκε και σιγούρεψαν τη νίκη με γκολ του Γέντρισεκ.