Επικαιρότητα

Καταλανικό μπλόκο στον Ολυμπιακό

Αφήνουν πίσω τη βαριά ήττα από τη Μπαρτσελόνα, στον Ολυμπιακό και ξεκινούν την προετοιμασία για το επόμενο καυτό ντέρμπι στο πλαίσιο της Euroleague, αυτό με τον Παναθηναϊκό, στο ΣΕΦ, στις 10 Νοεμβρίου.

Η αστοχία και τα 21 λάθη οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην πρώτη ήττα στην Euroleague από την Μπαρτσελόνα με το βαρύ σκορ 51-73, σε ένα ματς που είχε και έντονο πολιτικό χρώμα, λόγω της υπόθεσης της Καταλονίας.

Οι φίλαθλοι της Μπαρσελόνα, στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα, διαμαρτυρήθηκαν με σιωπή, για όσα συμβαίνουν, μετά την απόπειρα για δημοψήφισμα της 1ης Οκτωβρίου από πλευράς Καταλανών, αλλά και τις συλλήψεις των στελεχών της τοπικής κυβέρνησης.

Κατόπιν ακολούθησε ένα πεντάλεπτο, κατά τη διάρκεια του οποίου έστειλαν πολιτικά μηνύματα φωνάζοντας «Llibertat» (ελευθερία, στα καταλανικά).

Όσον αφορά στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός και έδειχνε ότι μπορεί να διεκδικήσει την 5η διαδοχική του νίκη, αλλά το όνειρο κράτησε μόλις 25 λεπτά. Από τα τέλη τρίτης περιόδου οι Καταλανοί ανέβασαν στροφές, ο Ολυμπιακός πελαγοδρομούσε και ήρθε φυσιολογικά η βαριά ήττα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου τελείωσαν το ματς, έχοντας 21 λάθη και μόλις 2/15 τρίποντα, επιδόσεις, με τις οποίες δεν μπορεί να κερδίσει καμία ομάδα. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Παπαπέτρου με 11 πόντους. Με ένεση αγωνίστηκε και πάλι ο Βαγγέλης Μάντζαρης λόγω του τραυματισμού του στο μετατάρσιο, ενώ απών ήταν μία ακόμη φορά ο Σπανούλης.

Η Μπαρτσελόνα είχαν τα μισά λάθη από τους «ερυθρόλευκους», διπλάσιες ασίστ και τριπλάσια κλεψίματα από τον Ολυμπιακό, με τους Σεραφάν και Οριόλα να τελειώνουν το ματς με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, τόνισε πως ο Ολυμπιακός ήταν παθητικός απέναντι στην Μπαρτσελόνα και πως δεν έκανε αυτά που έπρεπε.

«Πριν το παιχνίδι ξέραμε ότι η Μπαρτσελόνα θα είχε έξτρα κίνητρο, μετά τα σερί αρνητικά αποτελέσματα που είχε. Το συζητήσαμε αυτό με τους παίκτες πριν το ματς και είπαμε ότι και εμείς θα πρέπει να έχουμε έξτρα κίνητρο και συγκέντρωση. Δυστυχώς, δεν κάναμε αυτά που είπαμε. Ήμασταν πολύ παθητικοί. Νομίζω ότι παρά το γεγονός πως κρατήσαμε χαμηλά, σε σχέση με τον μέσο όρο της, την Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν πολύ κακοί επιθετικά σε όλο το παιχνίδι. Δεν είχαμε καθαρή σκέψη, δεν διαβάσαμε καλά το παιχνίδι, δεν είχαμε αποφασιστικότητα στην επίθεση και αυτό μας οδήγησε και στα 21 λάθη. Πράγμα που είναι αδύνατο για να έχεις ελπίδες να πάρεις τη νίκη κόντρα σε μία τόσο καλή ομάδα», δήλωσε ο κ. Σφαιρόπουλος.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στις 4 νίκες σε πέντε αγώνες και είναι στην πρώτη θέση της Euroleague, μαζί με Ρεάλ, ΤΣΣΚΑ και Χίμκι.

Η Μπαρτσελόνα πέτυχε μόλις της δεύτερη νίκη της, και μάλιστα και τις δύο τις πέτυχε επί ελληνικών ομάδων, καθώς είχε κερδίσει και τον Παναθηναϊκό την 1η αγωνιστική.