Ήττα-σοκ της Νάπολη από τη Ρόμα, έτοιμη να πάρει "κεφάλι" η Γιουβέντους

Εφιαλτικό ήταν το Σαββατόβραδο για την ομάδα της Νάπολη, καθώς η ίδια ηττήθηκε στο γήπεδό της από τη Ρόμα, ενώ η Γιουβέντους, κέρδισε με 0-1 τη Λάτσιο, στο 93’.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα, η Νάπολη βρίσκεται μεν στην κορυφή με 69 βαθμούς, αλλά η Γιουβέντους ακολουθεί με 68 βαθμούς έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο, τον οποίο εάν κερδίσει, θα προσπεράσει του Ναπολιτάνους.

Οι «παρτενοπέι» στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής, γνώρισαν βαριά ήττα από την Ρόμα με 4-2 στο Στάντιο Σαν Πάολο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό με τον Ινσίγκνε, όμως η Ρόμα, όχι μόνο ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα με τον Ουντέρ, αλλά πήρε και προβάδισμα στο 26` με τον Τζέκο. Ο ίδιος παίκτης στο 73` έκανε το 3-1 για την Ρόμα, η οποία στο 79` έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με το τέρμα του Περότι.

Η Νάπολι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με το τέρμα του Μέρτενς.

Νωρίτερα η Γιουβέντους, «πέρασε» από την έδρα της Λάτσιο επικρατώντας με 0-1, με γκόλ του Ντιμπάλα, στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.