Ισόπαλος ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη με Λουντογκόρετς

Δυσκολεύει η προσπάθεια του Ολυμπιακού να φθάσει στους ομίλους του Champions League, μετα΄τη σημερινή εντός έδρας ισοπαλία του (1-1) με τη βουλγαρική Λουντογκόρετς, η οποία αποδείχθηκε "σκληρό καρύδι" για τους ερυθρόλευκους.

Ο πρωταθλητής Ελλάδος πρέπει τώρα να νικήσει -έστω και στην παράταση ή στα πέναλτι -  τ στον επαναληπτικό αγώνα με τη Λουντογκόρετς στη Βουλγαρία, για να περάσει στον 4ο γύρο των προκριματικών, για να προχωρήσει στον τέταρτο γύρο, όπου θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τους ομίλους.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο φάσμα της ήττας και κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 87΄. Στο πρώτο ημίχρονο φάνηκε σχετικά νωθρός , με αδυναμίες στην ανάπτυξη  και στην ολοκλήρωση επιθετικών ενεργειών.

Πιο οργανωμένη η Λουντογκόρετς, έγινε πολλές φορές επικίνδυνη επιθετικά και ο τερματοφύλακας Τσολάκης χρειάστηκε να πραγματοποιήσει σωτήριες επεμβάσεις. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν στο 50΄με εκτέλεση φάουλ από τον Ντεσπότοφ.

Στη συνέχεια απείλησαν με δεύτερο γκολ, με επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του μετά το 60', απέκτησε πρωτοβουλία κινήσεων και κυνήγησε το γκολ. Η ισοφάριση ήρθε στο 87', με σουτ του Ακούγιου Καμαρά μέσα από την περιοχή.