Ισοπαλία στο ντέρμπι των «δικεφάλων»

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπυ ΑΕΚ-ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, που άξιζε να το παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι ακόμη και από την τηλεόραση. Ηταν ένα εξαιρετικό ματς με ένταση, πολλές φάσεις και δυνατές κόντρες, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις στη σύνθεση της, καθώς λόγω καρτών και τραυματισμών απουσίαζαν  οι Μάνταλος, Σιμόες, Γκαρσία, Μπακάκης, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος. Ο προπονητής Μάσιμο Καρέρα αξιοποίησε την ευκαιρία για να  κάνουν ντεμπούτο τρεις νεοαποκτηθέντες ποδοσφαιριστές - Τάνκοβιτς,  Νεντελτσεάρου και Μιτάι

Οι δύο ομάδες κυνήγησαν τη νίκη, δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες για γκολ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς.

Σαφή εδαφική υπεροχή στο ματς είχαν οι φιλοξενούμενοι που επιχείρησαν κυρίως με σέντρες να διασπάσουν τη μαζική «κιτρινόμαυρη» άμυνα. Από την πλευρά της η αποδεκατισμένη Ένωση είχε βασικό της στόχο να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνα και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και δημιούργησε διαδοχικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά.

Κόντρα στη ροή του ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, στην πρώτη τους τελική στο παιχνίδι (στο 23ο λεπτό με τον Ασφαριφάρντ). Μετά το γκολ η Ένωση άρχισε να ισορροπεί το ματς, έχοντα βασική προτεραιότητά να μη δεχθεί τέρμα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την αμυντική διάταξη της ΑΕΚ. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους. Τελικά, στο 89ο λεπτό ο ΠΑΟΚ βρήκε το τέρμα που έψαχνε σε όλο το ματς: Με κοντινή κεφαλιά του Μουργκ ισοφάρισε σε 1-1.

Τελευταία φάση του ματς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Τσιντώτα να αποκρούει την μπάλα σε τετ-α-τετ με τον Σφιντέρσκι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χνίντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Παουλίνιο (70΄ Βασιλαντωνόπουλος), Μιτάι (46΄ Λόπες), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Λιβάγια, Τάνκοβιτς (60΄ Αλμπάνης, 80΄λ.τρ. Σαμπανάτζοβιτς), Ανσαριφάρντ (60΄ Ολιβέιρα)

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (68΄ Ουαγκέ), Γιαννούλης, Εσίτι (58΄ Νινούα), Σβάμπ, Ζίφκοβιτς (80΄ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (68΄ Σφιντέρσκι), Τσόλακ.