Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το Europa League -Νίκησε στα πέναλτι την Μαν. Γιουνάϊτεντ

Στην παρθενική της εμφάνιση σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης η Βιγιαρεάλ κατέκτησε το Europa League, επικρατώντας της Μάντσεστερ στα πέναλτι με 11-10! Στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1.

Μοιραίο; παίκτης για τη βρετανική ομάδα ο τερματοφύλακας De Gea, που εκτέλεσε το 11ο πέναλτι και δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Με την κατάκτηση του τροπαίου η Βιγιαρεάλ εξασφαλίζει συμμετοχή στο Champions League την επόμενη σεζόν. Ο προπονητής της Ουνάι Εμερι αναδεικνύεται πολυνίκης της διοργάνωσης, καθώς κατακτά το τρόπαιο για 4η φορά τις άλλες τρεις με άλλες ομάδες.

Ηταν ένας συγκλονιστικός τελικός, που εξελίχθηκε σε μάτς-θρίλερ, με παράταση και πέναλτι - τα περισσότερα που έχουν εκτελεσθεί ποτέ σε αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η Γιουνάιτεντ ήταν το φαβορί  και "συμπεριφέρθηκε" αναλόγως: Στο πρώτο ημίωρο κυριάρχησε στο γήπεδο, "άρπαξε από το λαιμό" την Βιγιαρεάλ και την περιόρισε στο μισό γήπεδο.

Ομως, κόντρα στη ροή του αγώνα οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν στο 29' με γκολ του Ζεράρ Μορένο. Ανεβασμένοι ψυχολογικά ισορρόπησαν στη συνέχεια το παιχνίδι, που έγινε αμφίρροπο.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ισοφάρισαν στο 55: Μετά από απομάκρυνση των αμυντικών της Βιγιαρεάλ ο Ράσφορντ πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και σούταρε. Η μπάλα κόντραρε, ο τερματοφύλακας Ρούλι είχε εξουδετερωθεί καθώς έπεσε στην αριστερή γωνιά του και ο Καβάνι σκόραρε σε κενή εστία (φωτό).

Η φάση ελέγχθηκε στο VAR για περίπτωση οφσάιντ, ωστόσο το γκολ μέτρησε, καθώς ο Ουρουγουανός δεν ήταν εκτεθειμένος όταν σούταρε ο Ρσάφροντ.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ. Ομως το σκορ δεν άλλαξε. Το ματς πήγε στην παράταση, όπου και πάλι δεν σημειώθηκε άλλο γκολ.