Πολιτική

Η ΤΣΣΚΑ πρωταθλήτρια Ευρώπης στο μπάσκετ

Η Φενερμπαχτσέ του Ομπράντοβιτς  πήγε να κάνει τη μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία των φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας, άγγιξε το θαύμα, αλλά δεν τα κατάφερε στο... παρά κάτι δευτερόλεπτα. Η ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη παρά λίγο να αυτοκτονήσει, αλλά τελικά επικράτησε με 101-96 στην παράταση και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Στη Mercedes Benz Arena  του Βερολίνου έγινε ένα από τα συναρπαστικότερα ματς της διοργάνωσης.

Η ρωσική ομάδα φάνηκε να τελειώνει τον αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε  με 20 πόντους. Συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν 21 πόντους μπροστά.

Στο τελυταίο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, ενώ η ΤΣΣΚΑ φάνηκε να βραχυχκλώνει, χάνοντας πολλές επιθέσεις και κάνοντας πολλά λάθη.

Η Φενέρ βρέθηκε πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στα 43" πριν από τη λήξη του αγώνα και είχε τη δυνατότητα να διευρύνει τη διαφορά - και να κερδίσει πιθανότατα - τον τελικό στα 22". Ομως ο Ούντο απέτυχε σε δύο προσπάθειες, οι Ρωσοι πήραν το ριμπάουντ, ισοφάρισαν 81-81 και έστειλαν το ματς στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με τρίποντο του Σλούκα που έφερε την Φενέρ στο +3.  Ομως η ΤΣΣΑ βρήκε τη δύναμη να αντεπιτεθεί, εκμεταλλεόμενη λάθη και αποτυχημένες προσπάθειες της τουρκικής ομάδας.. Πήγε τη διαφορά στο +6, άντεξε στα τελευταία δευτερόλεπτα και κατέκτησε το τρόπαιο.