Η Τσέλσι πήρε το Europa League

Καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο  του τελικού του Europa League που διεξήχθη στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν, η Τσέλσι επικράτησε της συμπολίτισσάς της Αρσεναλ με το εμφατικό 4-1 και κατέκτησε το τρόπαιο.

Οι "μπλε του Λονδίνου" άνοιξαν το σκορ στο  49' με εξαιρετική κεφαλιά του Ζιρού από δύσκολη θέση. Μέσα σε 15 λεπτά κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου, πετυχαίνοντας δύο ακόμη γκολ  με τον Πέδρο στο 60' και τον Αζάρ στο 65' με πέναλτι.

Η Αρσεναλ μείωσε στο 69' με εξαιρετικό σουτ του Ιγουόμπι από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Φάνηκε ότι μπορεί να αντιδράσει και να  κυνηγήσει την ισοφάριση, αλλά στο 72' δέχθηκε ένα ακόμη γκολ  από τον Αζάρ.

Πρέπει πάντως να σημειωθεί ότι η Αρσεναλ είχε πολλές ευκαιρίες, τις οποίες δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ.

Είναι ο πέμπτος ευρωπαϊκός τίτλος που κερδίζει η ομάδα του Ρομάν Αμπράμοβιτς και ο τρίτος την τελευταία επταετία. Πριν από εξι χρόνια είχε κατακτήσει πάλι το Europa League,  νικώντας στον τελικό την Μπενφίκα με 2-1. Το 2012 είχε πάρει το Champions League, κερδίζοντας στον τελικό την Μπάγερν μέσα στο Μόναχο.