Η Ροστόφ νίκησε τη Μπάγερν(!), επική ανατροπή από Μπεσίκτας

Η παλιά ομάδα του Ιβάν Σαββίδη, η μέχρι πρότινος άσημη ρωσική Ροστόφ έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη  στους φετινούς αγώνες των ομίλων του Champions League, νικώντας τη Μπάγερν με 3-2.  Αυτή είναι η σημαντικότερη μέχρι τώρα επιτυχία της σε διεθνείς διοργανώσεις, που της δίνει μάλιστα τη δυνατότητα να διεκδικήσει την πρόκριση  στο Europa League, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στη βαθμολογία του ομίλου.

Σκόρερ των νικητών οι Αζμούν (44΄), Πολόζ (49΄πεν.) και Νομπόα (67΄). Τα γκολ για τους Βαυαρούς πέτυχαν οι Ντάγκλας Κόστα (35΄) και Μπερνάτ (52΄).

Το καλύτερο ματς της αγωνιστικής - και ένα από τα πιό ενδιαφέροντα της φετινής διοργάνωσης - έγινε στην Κωνσταντινούπολη, όπου η Μπεσίκτας έκανε τη μεγαλύτερη ανατροπή: Εχανε στο 30' με 0-3 από την Μπενφίκα, ισοφάρισε στ 88' 3-3 και στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη. πετυχαίνοντας και 4ο γκολ.

Πρώτες Μπαρτσελόνα, Ατλέτικο, πέρασε και η Σίτι

Η Μπαρτσελόνα πέρασε εύκολα από τη Γλασκώβη (2-0 τη Σέλτικ, με δύο γκολ του Μέσι) και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Champions League - και μαζί την πρώτη θέση στον όμιλο.

Από τον ίδιο όμιλο πέρασε και η Μάντσεστερ Σίτι μετά το 1-1 με τη Γκλάντμπαχ στη Γερμανία, καθώς υπερτερεί των Γερμανών στους μεταξύ τους αγώνες.

Πρωτιά και για την Ατλέτικο μετά από «περίπατο» 2-0 επί της Αϊντχόφεν. Στη δεύτερη θέση του ομίλου έμεινε η Μπάγερν.

Στον πρώτο όμιλο τα δύο «εισιτήρια» είχαν κριθεί, αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν απέκτησε πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, παίρνοντας ισοπαλία 2-2 από την Αρσεναλ στο Λονδίνο.

Εκπληξη στο Σαν Πάολο, όπου η αδιάφορη Ντιναμό Κιέβου (τελευταία στον 4ο όμιλο),  με 10 Ουκρανούς και μόνον έναν ξένο στην ενδεκάδα της, κράτησε στο 0-0 τη Νάπολι .  Η ισοπαλία αυτή ήταν το καλύτερο δώρο για τη Μπεσίκτας, η οποία με νίκη στο Κίεβο στις προκρίνεται στους «16»

Οι Ιταλοί θα παίξουν τώρα την πρόκριση  στη Λισαβόνα κόντρα στην Μπενφίκα, την τελευταία αγωνιστική.

Απίστευτο ματς που θα θυμούνται για πάντα όσοι το παρακολούθησαν έγινε στην Κωνσταντινούπολη. Η Μπενφίκα προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο της Μπεσίκτας και 3-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ομως η τουρκική ομάδα βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, ισοφάρισε 3-3 και έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους «16».

Η Μπενφίκα με νίκη στην Κωνσταντινούπολη εξασφάλιζε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Προηγήθηκε 0-3 με τους Γκουέδες (10΄), Σεμέντο (25΄) και Φέισα. Ολοι πίστεψαν ότι το μαρς είχε τελειώσει - ακόμη και οι φίλοι της Μπεσίκτας. Ακολούθησε όμως επική ανατροπή με σκόρερ τους Τοσούν (58΄), Κουαρέσμα (83΄πεν.), Αμπουμπακάρ (89΄).

Ο Μήτρογλου που ξεκίνησε βασικός έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το σκορ 4-0 και να "κλειδώσει" τη νίκη για την Μπενφίκα.