Η Ρεάλ στον τελικό του Chamions League

Σπουδαίο θέαμα και εντυπωσιακή ανατροπή στο Μπερναμπέου, όπου η Ρεάλ νίκησε με 3-1 την Μάντσεστερ Σίτι στην παράταση, πετυχαίνοντας εντυπωσιακή ανατροπή στο σκορ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Champions League. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Λίβερπουλ, που απέκλεισε χθες την Βιγιαρεάλ στον άλλο ημιτελικό.

Οι Mαδριλένοι, που είχαν χάσει το πρώτο ματς στο Μάντσεστερ με 4-3, έχαναν με 0-1 μέχρι το 90' και αποκλείονταν. Ομως στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ισοφάρισαν και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σημείωσαν δεύτερο γκολ, στέλνοντας στο ματς στην παράταση. Εκεί πέτυχαν ένα ακόμη γκολ (3-1), εξασφαλίζοντας τη διαφορά τερμάτων που τους δίνει το εισιτήριο για τον τελικό.

Η Σίτι προηγήθηκε στο 73΄με τον Μαχρέζ. Στη συνέχεια η Ρεάλ έχασε πολλές ευκαιρίες κι όλα έδειχναν ότι το ματς είχε κριθεί. Στο 87' μάλιστα η Σιτι έφτασε πολύ κοντά στο 0-2, που θα "κλείδωνε" τη νίκη και την πρόκριση.

Ομως το γκολ ήρθε από την άλλη πλευρά και οδήγησε στη μεγάλη ανατροπή. Το πέτυχε ο Ροδρίγο στο 90', δίνοντας κάποιες ελπίδες στους Ισπανούς. Το "θαύμα" έγινε στο επόμενο λεπτό, όταν ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-1 και το γήπεδο "πήρε φωτιά".

Με ανεβασμένο ηθικό, η Ρεάλ κυριάρχησε στην παράταση. Στο 5ο λεπτό της παράτασης κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Μπενζεμά και το "θαύμα" ολοκληρώθηκε.