Ή Ρεάλ πήρε το Champions League στα πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο φετινός τελικός του Champions League  στο Μιλάνο, μεταξύ δύο Μαδριλένιων ομάδων, της Ρεάλ και της Ατλέτικο, Το τρόπαιο κατέκτησε  η Ρεάλ, που έκανε το απόλυτο, σημειώνοντας 5 πέντε γκολ σε πέντε εκτελέσεις πέναλτι. Ο Χουάνφράν έστειλε  τη μπάλα στο δοκάρι στο τέταρτο πέναλτι της Ατλέτικο, η οποία δεν εκτέλεσε καν  το 5ο, αφού το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί.

Στο 5ο πέναλτι της Ρεάλ  που έκρινε την κατάκτηση του τίτλου, ευστόχησε ο Ρονάλντο, ο οποίος ήταν ανύπαρκτος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στην κανονική του διάρκεια ο τελικός του Champions League έληξε ισόπαλος με σκορ 1-1 έληξε  Το ματς πήγε στην παράταση, όπου το σκορ δεν άλλαξε.

. Η Ρεάλ προηγήθηκε στο 15' με γκολ του  Σέρχιο Ράμος. Η Ατλέτικο έχασε πέναλτι στο 47' με τον Γκριεζμάν και ισοφάρισε στο 79' με τον Καράσκο.

Η Ατλέτικο είχε συντριπτική υπεροχή και κατοχή μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ομως η Ρεάλ ήταν αυτή που δημιούργησε ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις και μπορούσε να προηγηθεί 2-0 "και να "καθαρίσει" το ματς στο δεκάλεπτο 70΄-80΄.