Επικαιρότητα

Η Ρεάλ διάλεξε Παναθηναϊκό και... τα έχει με τον Ολυμπιακό!

Toν Παναθηναϊκό θα βρει στο δρόμο της η Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με 106-86 της Μπάμπεργκ, βγήκαν 5οι  και πλέον θα κοντραριστούν (με μειονέκτημα έδρας) με τους «πράσινους» στα playoffs.

Αν έχαναν το παιχνίδι, θα έπαιζαν, επίσης με μειονέκτημα έδρας, με τον Ολυμπιακό τον οποίο αποδοκίμαζαν έντονα οι οπαδοί της "βασίλισσας", θεωρώντας ότι έχασε σκόπιμα από τη Ζαλγκίρις για να ευνοήσει τον Παναθηναϊκό!

Για τους νικητές ο Ράντολφ είχε 23 πόντους με 4/4 τρίποντα και 38 στην αξιολόγηση, ενώ για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάκετ με 17 πόντους.

Ο Ράντολφ είχε κέφια στην αρχή του ματς και με 7 πόντους του, έκανε το 7-0 για τη Ρεάλ. Η Μπάμπεργκ δε πτοήθηκε από το ξεκίνημα των Μαδριλένων και με τον Μούσλι μείωσε σε 15-13 στο 5’. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απολαυστικό επιθετικά με τον Ραντόσεβιτς να διαμορφώνει το 28-27 στο 10’.

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα το δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Χάκετ έκαναν το 29-35 στο 12’. Οι Μαδριλένοι δεν άφησαν την ομάδα του Μπάνκι να ξεφύγει, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο πολλές φορές κατά τη διάρκεια της περιόδου. Τελικά ο Κάρολ σκόραρε για τρεις και διαμόρφωσε το 53-50 (20’). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με την Ρεάλ να έχει 8/16 τρίποντα και την Μπάμπεργκ 6/10.

O Aγιόν με 4 σερί πόντους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στην Ρεάλ (60-54), αναγκάζοντας τον Μπάνκι να καλέσει timeout. Ο Μεξικανός συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (71-60 στο 26’). H Ρεάλ συνέχισε να ελέγχει το ματς μέχρι τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου (82-69).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η Ρεάλ έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και πλέον ετοιμάζεται για τα ματς με τον Παναθηναϊκό στα playoffs.