Η Μίλαν ξυπνάει - Τρίτη διαδοχική νίκη

Η ανοδική πορεία της Μίλαν συνεχίζεται. Οι «ροσονέρι» πανηγύρισαν την 3η διαδοχική τους νίκη, αυτή την φορά με 2-1 επί της Λάτσιο, στο «Σαν Σίρο», ενώ παράμειναν για 4ο σερί ματς αήττητοι. Και τα τρία τέρματα της αναμέτρησης επιτεύχθηκαν στο πρώτο 45λεπτο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται, αλλά να ισοφαρίζονται γρήγορα, ωστόσο, σχεδόν στην εκπνοή του ημιχρόνου πέτυχαν το γκολ που τους χάρισε τη νίκη με τον Μποναβεντούρα.

Εχει χαρακτήρα η φετινή Νάπολι και το στοιχείο αυτό τη βοηθάει να παραμένει στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος, παρά την ασφυκτική πίεση της Γιουβέντους. Σήμερα οι «παρτενοπέι» δέχθηκαν γκολ από τη Μπολόνια πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης στο «Σαν Πάολο», αλλά αντέδρασαν άμεσα στο σοκ και «γύρισαν» το παιχνίδι. Βοήθησε η γρήγορη και τυχερή ισοφάριση, με αυτογκόλ του Εμπαγέ στο 5ο λεπτό, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Μέρτενς που διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Ονειρικό ντεμπούτο στη Serie A έκανε ο Γιάγκος Βούκοβιτς, ο οποίος από τα... αζήτητα του Ολυμπιακού βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα της Βερόνα και σκόραρε με κεφαλιά στο 11ο λεπτό, ανοίγοντας το δρόμο της Ελλάς για το θριαμβευτικό 4-1 επί της Φιορεντίνα μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Ντεμπούτο έκανε και ο Χαράλαμπος Λυκογιάννης, που πέρασε ως αλλαγή στο 63΄ και βοήθησε την Κάλιαρι να πάρει... ηρωική ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Κροτόνε, παίζοντας από το τέλος του ημιχρόνου με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Πιζακάνε.

Η Ουντινέζε συνέχισε την ανοδική της πορεία, νικώντας 1-0 στη Γένοβα τη Τζένοα, ενώ η Τορίνο επικράτησε άνετα 3-0 της ουραγού Μπενεβέντο.

Χωρίς νίκη για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε η Ιντερ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της νεοφώτιστης ΣΠΑΛ. Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Βικάρι και έμοιαζαν να κρατάνε τη νίκη, όμως ο Παλόσκι στο 90΄ ισοφάρισε και στέρησε ακόμη δύο βαθμούς από την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Ιντερ ήταν πρωτοπόρος μετά τη 15η αγωνιστική, αλλά έκτοτε μετράει πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες και έχει υποχωρήσει στην τέταρτη θέση, στο -12 από την κορυφή.