Η Μαντσεστερ Σίτι διέσυρε την Γιουνάιτεντ 6-3

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο η Μάντσεστερ Σίτι υπέταξε τη συμπολίτισσα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το εντυπωσιακό 6-3, σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Premier League.

Χατ-τρικ πέτυχαν οι Χάαλαντ και Φόντεν, που σημείωσαν όλα τα γκολ της Σίτι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε γύρισμα από τα αριστερά και ο αμαρκάριστος Φόντεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Η Σίτι ήταν εμφανώς ανώτερη και συνέχισε να πιέζει την Γιουνάιτεντ. Στο 34΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά ο Χάαλαντ πήρε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0..

Τρία λεπτά αργότερα (37΄) ο Ντε Μπρόινε, ο οποίος έβγαλε εκπληκτική σέντρα από τα δεξιά και ο Χάαλαντ με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 με το 13ο φετινό του γκολ στην Premier League.

Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι. Σε αντεπίθεση στο 44΄ ο Χάαλαντ γύρισε την μπάλα στον Φόντεν, ο οποίος με προβολή «έγραψε» το 4-0.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα συνέχισε να έχει τον έλεγχο στην αρχή του δευτέρου μέρους, αλλά η Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που σκόραρε: Το 4-1 έγινε στο 56΄από τον Άντονι, ο οποίος νίκησε τον Έντερσον με φοβερό αριστερό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής.

Στο 64΄, ο Χάαλαντ σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα για το 5-1. Ο 22χρονος έγινε έτσι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League με τρία χατ-τρικ σε τρεις διαδοχικές αναμετρήσεις.

Οι «πολίτες» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και στο 73΄ ήταν η σειρά του Φόντεν να σημειώσει χατ-τρικ μετά από κάθετη μπαλιά του Χάαλαντ διαμορφώνοντας το 6-1.

ΗΣίτι χαλάρωσε και η Γιουνάιτεντ κατάφερε να μειώσει σε 6-3, με δύο τέρματα του Μαρσιάλ στο 84΄ και στο 90΄ (πέναλτι).