Η Λίβερπουλ πήρε το Champions League

Δεκατέσσερα χρόνια  μετά την επική ανατροπή του 0-3 απέναντι στη Μίλαν και την κατάκτηση του Champions League, η Λίβερπουλ αναδεικνύεται πάλι πρωταθλήτρια Ευρώπης, επικρατώντας με 2-0 επί της Τότεναμ, στον «αγγλικό» τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής ποδοσφαιρικής διοργάνωσης.

Τα γκολ του τελικού σημείωσαν ο Σαλάχ στο 2’ με πέναλτι και ο Οριγκί στο 87'. Η Τότεναμ είχεπολλές ευκαιρίες για γκολ, αλλά  δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει, λόγω και της εξαιρετικής απόδοσης του τερματοφύλακα Αλισον της Λίβερπουλ.

Η εξέλιξη του αγώνα καθορίστηκε σε μεγάλο βαθμό από ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που καταλογίσθηκε  μόλις στα 26 δευτερόλεπτα του αγώνα, όταν ο Σισοκό προσπάθησε να αποκρούσει με το στήθος. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Σαλάχ με εξαιρετική εκτέλεση.

Στη συνέχεια και καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου το θέαμα ήταν μέτριο, με την Τότεναμ να   έχει την κατοχή και την Λίβερπου να επιχειρεί αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τότεναμ έτρεξε περισσότερο, κυνήγησε την ισοφάριση και απείλησε αρκετές φορές την εστία της Λίβερπουλ, κυρίως με τον Σον ου επιχείρησε αρκετά σουτ.

Ομως, αντί για την ισοφάριση, στο 86’ έγινε το 2-0 και ο αγώνας κρίθηκε: Μετά από κόντρες και καραμπόλες στην περιοχή, η μπάλα έφθασε στον Οριγκό, ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε για 2η φορά τον Γιορίς.