Πολιτική

Η Κροατία άρπαξε από τους Ιταλούς το εισιτήριο για την Ολυμπιάδα

Η Κροατία πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς του Ρίο, κερδίζοντας στο Τορίνο την Ιταλία με 84-78 στην παράταση.

Ο αγώνας είχε χαρακτηριστικά θρίλερ στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και στην παράταση, με διακυμάνσεις στο σκορ,  εναλλαγές στο προβάδισμα, λάθη και αστοχίες κααι από τις δύο ομάδες.

Οι Κροάτες πάντως ήταν καλύτεροι και πήραν δίκαια τη νίκη, την οποί φάνηκε ότι είχαν διασφαλίσει από τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Περίπου 2 λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα προηγήθηκαν με 7 πόντους. Ομω στη συνέχεια έχασαν  6(!) βολές, αστόχησαν σε τελικές προσπάθειες και έδωσαν την ευκαιρία στους Ιταλούς να καλύψουν τη διαφορά.

Στην παράταση οι Κροάτες επικράτησαν κατά κράτος παίρνοντας γρήγορα διαφορά  5 πόντων.