Η Αγγλία στον τελικό του Euro 2020- Πήρε την πρόκριση στην παράταση

Η Δανία αποδείχθηκε πολύ "σκληρό καρύδι" στον ημιτελικό του Euro 2020 στο Λονδίνο, αλλά η Αγγλία κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση των "Βίκινγκς" στην παράταση και να πάρει την πρόκριση στον τελικό.

Έτσι, «ξόρκισε την κατάρα» των αποκλεισμών στους τέσσερις προηγούμενους ημιτελικούς μεγάλων διοργανώσεων (Μουντιάλ 1990 και 2018, Ευρωπαϊκά του 1968 και 1996) και για πρώτη φορά μετά από 55 χρόνια (1966) προκρίνεται σε τελικό κορυφαίου τουρνουά.

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει την Ιταλία, που "έκλεψε" χθες την πρόκριση από τους Ισπανούς, στη διαδικασία των πέναλτι.

Στο Γουέμπλεϊ η Δανία μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα και είχε την υπεροχή το πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκε μάλιστα στο σκορ στο 30΄, με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ  από τον Ντάμσγκααρντ (φωτο).

Ευτυχώς για τους Αγγλους, η ισοφάριση ήρθε γρήγορα, στο 39΄ με αυτογκόλ του Κιάερ.

Η κανονική διάρκεια του ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ να μένει στο 1-1.

Στην παράταση οι Αγγλοι κέρδισαν πάναλτι σε ανατροπή του Στέρλινγκ στο 107΄. Το εκτέλεσε ο Χάρι Κέιν, ο ΣμάΙχελ απέκρουσε, αλλά η μπάλα γύριε στον Κέιν, ο οποίος με δεύτερο σουτ την εστειλε στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.