Η ΑΕΚ πήρε "διπλό" στο Περιστέρι

Με ένα γκολ του Κρίστισιτς στο 65' η ΑΕΚ πήρε τη νίκη από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, παρέμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και αύξησε τις ελπίδες του να τη διατηρήσει στην ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Αν και παράταχθηκε με σημαντικές απουσίες (Βράνιες, Μάνταλος, Ολιβέιρα), η Ενωση ήταν καλύτερη σε γενικές γραμμές. Δυσκολεύθηκε όμως να πάρει τη νίκη, βλέποντας πολλές επιθετικές προσπάθειες της να μην έχουν ευτχυή κατάληξη.

Ο Ατρόμητος πάλεψε το ματς, ήταν καλός στην άμυνα, δημιούργησε ευκαιρίες με αντεπιθέσεις, αλλά βρέθηκε μπροστά σε καλύτερο αντίπαλο.

Λόγω και των τριών σημαντικών απουσιών ο Μάσιμο Καρέρα αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του, βάζοντας στην αρχική ενδεκάδα τον Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος δεν είχε συμπληρώσει ούτε... 48ωρο στην Ελλάδα.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι και το πρώτο 15λεπτο του β' ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ατρόμητος προσπάθησε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού. Στο 56' έφτασε κοντά στο 1-0, αλλά η κεφαλιά του Πέτρου Γιακουμάκη από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασετην απόδοσή της. Κατάφερε να φτάσει στο  γκολ στο 64ο λεπτό με  κεφαλιά του Κρίστισιτς, μετά από σέντρα του Σιμάνσκι. Ο Πολωνός μέσος ήταν εξαιρετικός και με διαφορά ο καλύτερος παίκτης της Ένωσης μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Πέντε λεπτά μετά το γκολ, οι "κιτρινόμαυροι" έχασαν μία καλή στιγμή για το 0-2, αλλά ο Μέγερι μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μπακάκη.