Η ΑΕΚ «καθάρισε» εύκολα τον Αστέρα

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η ΑΕΚ πέτυχε εύκολη νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 3-0, δείχνοντας ότι το 0-4 της προηγούμενης αγωνιστικής επί το ΠΑΣ Γιάννινα δεν  ήταν τυχαίο αποτέλεσμα.

Φαίνεται ότι ο Ουζουνίδης βρήκε τη σωστή «συνταγή» στη σύνθεση και στο «στήσιμο» της ομάδας, που ήταν  και στον σημερινό αγώνα οργανωμένη στην άμυνα και αποτελεσματική στην επίθεση.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο 20λεπτο. Οι Λιβάγια, Άλεφ και Πόνσε βρήκαν δίχτυα απέναντι στους Αρκάδες, οι οποίοι προβλημάτισαν για ένα ακόμη παιχνίδι.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει τον Αστέρα Τρίπολης στα καρέ του.
Στο 9’ από κόρνερ του Μάνταλου, ο Άλεφ έκανε τακουνάκι και ο Λιβάγια με τον μηρό έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.
Στο 11’ ο Γκάλο εκτέλεσε κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά και ο Άλεφ με προβολή πέτυχε το 2-0.
Στο 19’ η Ένωση κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μουνάφο στον Μάνταλο. Ο Πόνσε ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 3-0, φτάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια. Ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία του Μπάρκα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο κυριάρχησαν τα νεύρα και στο 41’ ο Μάνταλος χτύπησε με το πόδι εκτός φάσης τον Ιγκλέσιας. Οι Αρκάδες ζήτησαν αποβολή, αλλά ο διαιτητής Φωτιάς έδωσε μόνον κίτρινη κάρτα στον αρχηγό της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, ενώ ο Αστέρας δεν εύρισκε χώρους για να δημιουργήσει προϋποθέσεις να σκοράρει.
 Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν για ένα ακόμη γκολ. Ο Αστέρας έβγαινε μπροστά με αντεπιθέσεις, που δεν ανησυχούσαν τους «κιτρινόμαυρους».

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Μπακασέτας, Άλεφ, Μάνταλος (71’ Κρίστισιτς), Χουλτ, Λιβάγια (77’ Κλωναρίδης), Πόνσε (82’ Γιακουμάκης).

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ, Κώτσιρας (46’ Βλάχος), Κυριακόπουλος (65’ Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (73’ Δουβίκας), Καλτσάς, Μανιάς.