Ευρωμπάσκετ: Η Ελλάδα έχασε (και) από τη Φινλανδία...

Η εθνική μας ομάδα μπάσκετ υπέστη ήττα-σοκ από την Φινλανδία (89-77) σε αγώνα της τελικής φάσης του Ευρωμπάσκετ και για να προκριθεί τώρα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, πρέπει αύριο να κερδίσει οπωσδήποτε  την Πολωνία.

Το θετικό για την Ελλάδα είναι ότι απέφυγε τη συντριβή-διασυρμό που διαγραφόταν μέχρι το 33', όταν οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με 20 πόντους και έδειξε ότι είναι ικανή για τη μεγάλη ανατροπή και τη νίκη  σε οποιεσδήποτε συνθήκες.

Παραλίγο μάλιστα να την επιτύχει στα μέσα της τέταρτης περιόδου απέναντι στη Φινλανδία, όταν μέσα σε 4 λεπτά  περιόρισε τη διαφορά από 20 σε 4 πόντους,  με σκληρή άμυνα και σερί 10-0.

Η διιαγραφόμενη επική ανατροπή δεν έγινε  εξ αιτίας μιάς φάσης που κόστισε ακριβά στην εθνική μας: Ενώ οι Φινλανδοί προηγούνταν με 4 πόντους, ο Μάντζαρης βρέθηκε κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Απέτυχε να σκοράρει, έχασε τη μπάλλα και εν συνεχεία έκανε αντιαθλητικό φάουλ και δέχθηκε επιπλέον τεχνική ποινή.

Στην εκτέλεση των ποινών, οι Φινλανδοί πέτχαν 4 πόντους  με ελεύθερες βολές και τρίποντο με την επαναφορά. Εκεί το παιιχνίδι κρίθηκε.

Μέχρι το 33' η ελληνική εθνική ομάδα ήταν απογοητευτική, χωρίς νεύρο και ρυθμό. Στο τελευταίο 7λεπτο, με κοντό σχήμα  παρουσίασε εντελώς διαφορετική εικόνα: Εξαιρετική στην άμυνα, αποτελεσματική στις επιθέσεις, με δύναμη και πάθος. Διακρίθηκαν σ' αυτό το διάστημα οι Αγραβάνης, Αντετοκούμπο, Μάντζαρης, Σλούκας.