Ευρωλίγκα: «Σφαλιάρα» Μπασκόνια σε Ολυμπιακό

Ένα πολύ κακό πρόσωπο εμφάνισε ο Ολυμπιακός στην Μπασκόνια δημιουργώντας προβληματισμό για την συνέχεια. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εμφανίστηκαν νωθροί σε άμυνα και επίθεση γεγονός που έφερε βαριά ήττα με σκορ 86-54 στη Βιτόρια από την Μπασκόνια.

Αν και το σκορ του ημιχρόνου ήταν 36-30 το "μπλακ άουτ" των ερυθρόλευκων στο γ δεκάλεπτο έφερε το ματς στο 72-44!

Κορυφαίος για τους Βάσκους ο Βόιγκτμαν με 19 πόντους ενώ ο Πουαριέ (13π., 9ριμπάουντ) κρατούσε τους γηπεδούχους στο α' ημίχρονο, όσο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Από το «ναυάγιο» του Ολυμπιακού διασώθηκε μόνο ο Πρίντεζης που είχε 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πλέον ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη θέση, με ρεκόρ 12-5, ενώ οι «Βάσκοι» βελτίωσαν σε 8-9 το ρεκόρ τους και να πλησιάζουν την οκτάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-30, 72-44, 86-54