Επικαιρότητα

Eυρωλίγκα: Νίκη του Παναθηναϊκού στο τελευταίο δευτερόλεπτο

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός νίκησε 70-68 την κάτοχο του τίτλου Φενέρμπαχτσε, με τρίποντο του Παππά στο ενάμισυ δευτερόλεπτον πριν από το σφύριγμα της λήξης.

Η τουρκική ομάδα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, συντηρώντας τη διαφορά στους 5 με 8 πόντους. Οι πράσινοι πήραν προβάδισμα ένα λεπτό πριν από τη λήξη, αλλά το έχασαν στην επόμενη φάση, όταν ο Ντανόμε κέρδισε φάουλ και ευστόχησε στις δύο βολές. Τη νίκη στον Παναθηναϊκό έδωσε τελικάτο τρίποντο του Παππά, ο οποίος ήταν αναμφισβήτητα ο καλύτερος παίκτης των "πρασίνων" και πρώτος σκόρερ με 24 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε πολύ καλα στην αναμέτρηση και με 2/2 τρίποντα από τους Γουόναμεϊκερ και Μέλι πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα (5-10 στο 4'). Ο Παναθηναϊκός με το Καλάθη σε ρόλο οργανωτή και εκτελεστή μάζεψε γρήγορα την διαφορά και με την βοήθεια των Ρίβερς και Ντενμον πέρασε για πρωτη φορά μπροστά στο 9' με 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα «χτύπησε» τους «πράσινους» μέσα στην ρακέρα τους με τον Γιάν Βέσελι και με  σερί 7-0 μετέτρεψε το 24-25 στο 13' σε 24-32 στο 15'. Οι «πράσινοι» ,όμως, αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Λεκαβίτσιους και Γκέμπριελ μείωσαν και πάλι στο καλάθι (30-32). Η ευστοχία όμως των παικτών του Ομπράντοβιτς από την περιφέρεια (5/7 τρίποντα) τους έστειλε στα αποδυτήρια με ... αέρα 8 πόντων (36-44).

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στην άμυνα, δέχθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο μόλις 11 πόντους και με τον Παππά εξαιρετικά αποτελεσματικό στην επίθεση κατάφερε να μειώσει σε 53-55 στο 30΄.

Ομως 2 λεπτά πριν από τη λήξη βρέθηκε πάλι 5 πόντους πίσω. Η σκληρή άμυνα του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε, η ψαλίδα στο σκορ έκλεισε και το τρίποντο του Παππά άφησε "σύξυλο" τον Ομπράντοβιτς, που έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 5 , Παππάς 24 (2), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 5 , Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 12 , Αντετοκούνμπο 6.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 4, Μέλι 14 (2), Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 14 (2), Σλούκας 6 , Νάναλι, Γκούντουριτς 2, Βέσελι 15, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 13 (3).