Εχασε ο Παναθηναϊκός εντός έδρας από την Ξάνθη

Αλλη μιά ήττα "έγραψε" στο παθητικό του ο Παναθηναϊκός, που δείχνει ότι δεν είναι ακόμη σε θέση να διεκδικήσει ρόλο πρωταγωνιστή στο φετινό πρωτάθλημα: Εχασε από την Ξάνθη με 1-0, στις καθυστερήσεις του αγώνα που έγινε στο γήπεδο  της Ριζούπολης.

Με τη νίκη αυτή οι "ακρίτες" ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας συγκεντρώσει 15 βαθμούς, με πέντε νίκες και μία ήττα στο πρωτάθλημα.

ΟΙ "πράσινοι" ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά δυσκολεύονταν στην τελική προσπάθεια και δεν κατόρθωσαν να παραβιάσουν την εστία της Ξάνθης.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, πραγματοποιώντας συνεχείς επιθέσεις, χωρίς να είναι αποτελεσματικός.  Σημείωσε γκολ με τον Μπουζούκη, το οποίος ακυρώθηκε όμως ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη, η Ξάνθη προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και «χτύπησε» στο τέλος, με τον Φόσερ να δίνει το τρίποντο στην ομάδα του, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι "πράσινοι" διαμαρτύρονται ότι ο σκόρερ ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Μπουζούκης (81’ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης (51’ Περέα), Ζαχίντ, Κολοβός (46’ Μακέντα).

Ξάνθη: Αμπάντ, Ντίρεσταμ, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Σόσα (78’ Φασίδης), Μουλέν (46’ Μασάδο), Κοβάσεβιτς, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον, Τερκι, Ρενέλα (59’ Φοσερ).