Εχασε στα πέναλτι και αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός

Αδοξα και πρόωρα τελειώνει η πορεία του Ολυμπιακού στα προκριματικά του Champions League. Οι ερυθρόλευκοι έχασαν στα πέναλτι 4-1(!) από τη βουλγαρική Λουντογκόρετς και αποκλείστηκαν  από τον επόμενο γύρο. Θα διεκδικήσουν τώρα την πρόκριση στους ομίλους του Europa League,της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όπου  θα αντιμετωπίσουν την Σλάβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία).

Στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση το ματς έληξε 2-2, ενώ ο πρώτος αγώνας στο Καραϊσκάκη είχε λήξει 1-1. Στη διαδικασία των πέναλτι ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-0, καθώς ο Βαλμπουενά έστειλε τη μπάλα  άουτ, ενώ στην εκτέλεση του δεύτερου από τον Χασάν απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Λουντογκόρετς.

Οι δύο ομάδες φάνηκαν ισοδύναμες στον αγώνα  και διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο λεπτό, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και στο τελευταίο 15λεπτο. Η βουλγαρική ομάδα ήταν επικίνδυνη επιθετικά και ο τερματοφύλακας των ερυθρολεύκων χρειάστηκε να κάνει σωτήριες επεμβάσεις για να αποτρέψει γκολ.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε με 10 παίκτες τα τελευταία λεπτά του αγώνα και στην παράταση,λόγω αποβολής του Μπα στο 86΄.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 31' με τον Εμβιλά. Η ισοφάριση (1-1) έγινε στο 48', με αυτογκολ του Σεμέδο, ο οποίος προσπάθησε να αποκρούσει σε σέντρα παράλληλη προς την εστία.

Η Λουντογκόρετς πήρε προβάδισμα στο 57', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Σωτηρίου. Με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ελ Αραμπί  στο 68΄έφθασε στην ισοφάριση ο Ολυμπιακός.

Παρά τις προσπάθειες των δυο ομάδων και τις πολλές επιθετικές ενέργειες, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα και στην παράταση.