Εχασε στα Γιάννινα ο λαβωμένος Παναθηναϊκός

Ο νεανικός και… «ελληνικός» Παναθηναϊκός  του Γιώργου Δώνη επιβεβαιώνει σε μία ακόμη αγωνιστική ότι διανύει περίοδο  κάμψης. Το Σάββατο έχασε με 1-0 στα Γιάννινα από τον ΠΑΣ, ο οποίος βρισκόταν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και με τη νίκη αυτή ανέβηκε στη 12η.
Οι «πράσινοι» έχουν  τουλάχιστον ένα ελαφρυντικό: Μέσα στο πρώτο 20λεπτο η ομάδα αποδιοργανώθηκε, χάνοντας δύο βασικούς (Κουλιμπαλί και Ινσούα), που αντικαταστάθηκαν λόγω τραυματισμού.
Αγωνιστικά ο Παναθηναϊκός δεν παρουσίασε  κάτι ιδιαίτερο. Ξεκίνησε τον αγώνα με 8 Ελληνες στη σύνθεση του, που έγιναν 10 με την  είσοδο του Παντελάκη και του  Χατζηθεοδωρίδη στη θέση των Λουλιμπαλί-Ινσούα.
Με τις αλλαγές  έχασε τη συνοχή του, αποδυναμώθηκε στα άκρα και οι Γιαννιώτες απέκτησαν  ψυχολογική υπεροχή.
Ο ΠΑΣ έχασε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο 34’, όταν ο Διούδης α[πεσόβησε γκολ, συγκρατώντας τη μπάλα πάνω στη γραμμή του τέρματος, σε καρφωτή κεφαλιά του Αθανασιάδη.
Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ πέτυχε  στο 73’ το μοναδικό γκολ του αγώνα, με κεφαλιά μετά από εξαιρετική προσωπική ενέργεια.
Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα και της γενικότερης απόδοσης του Παναθηναϊκού είναι το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν μόνον μια πραγματική ευκαιρία για γκολ – κι αυτή στη λήξη του αγώνα, στο 87’.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Νικολιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γιάκος (89' Σιόντης), Μπουκουβάλας, Κριζμάν (69' Λεό), Σκόνδρας, Κάστρο, Αθανασιάδης, Μάνος (80' Βιντάλ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κουλιμπαλί (7' Παντελάκης), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα (20' Χατζηθεοδωρίδης), Στάικος, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (76' Άλτμαν), Μπουζούκης, Καμπετσής.