Εχασε ο ΠΑΟΚ στο Δουβλίνο για το Conference League

Ενα γκολ του Ολιβέιρα στο 77΄ κράτησε ζωντανές τις ελπίδες του ΠΑΟΚ για πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών του Europa Conference League. Μέχρι εκείνη την ώρα ο "δικέφαλος" έχανε 2-0 από τη Μποέμιανς στο Δουβλίνο και αν το σκορ δεν άλλαζε, θα είχε να "ανέβει ένα" βουνό στον επαναληπτικό αγώνα της Θεσσαλονίκης.

«Αέρα» δύο τερμάτων είχε δώσει στους γηπεδούχους ο Κόουτ, ο οποίος σκόραρε στο 23' και στο 52΄.

Τελικά ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 2-1 στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι για τη νέα σεζόν, πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση. Μπορεί όμως να ελπίζει  σε νίκη διαφορά δύο τερμάτων στη ρεβάνς.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ έχει ελάχιστες αξιόλογες στιγμές. Μία από αυτές στο 3ο λεπτό με χαμένη ευκαιρία από τον Ζίβκοβιτς. Στο 23΄ βρέθηκε πίσω στο σκορ, όταν μιά καλά οργανωμένη επίθεση των Ιρλανδών έφερε τον Κόουτ τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, ο οποίος δεν είχε δυνατότητα αντίδρασης (1-0).

Στο 52' ο ίδιος ποδοσφαιριστής των Ιρλανδών με  εξαιρετικό δυνατό σουτ από μακριά, παραβίασε  δεύτερη φορά την εστία του ΠΑΟΚ.

Στο 54' ένα δυνατό μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια εξουδετέρωσε δύσκολα σε κόρνερ ο Τάλμποτ και αυτή ήταν μία από τις λιγοστές αξιόλογες στιγμές για τον ΠΑΟΚ του δεύτερου μέρους μέχρι το γκολ που σημείωσε.

Ο "δικέφαλος" μπήκε στο παιχνίδι με υπέροχο γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 77' μετά από ασίστ του Μουργκ.

Στο 90' ο ΠΑΟΚ πλησίασε στην ισοφάριση, αλλά το δυνατό αριστερό βολέ του Σβιντέρσκι απέκρουσε ο Ιρλανδός τερματοφύλακας σε κόρνερ.

Μποέμιανς (Κιθ Λονγκ): Τάλμποτ, Λάιονς, Μπρέσλιν, Σ.Κέλι, Κόρνγουελ (82' Γουίλσον), Κουτ (87' Γουόρντ), Μπάρκλεϊ, Ντιβόι (76' Λέβινγκστον,) Μπαρτ (88' Τιρ. Γουίλσον), Τίρνει, Κέλλυ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σοάρες, Βαρέλα, Βιερίνια, Μιχαηλίδης, Σβαμπ, Εσίτι (63' Κούρτιτς), Καγκάβα (63' Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί (63' Τζιόλης), Άντρ. Ζίφκοβιτς (69' Μουργκ) Ολιβέιρα (82' Σφιντέρσκι).