Εχασε ο ΠΑΟΚ στη Δανία

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός στο ματς του Europa Conference League με την Μίντιλαντ στη Δανία, αλλά δεν κατόρθωσε να αποφύγει την ήττα. Εχασε με 1-0 και για να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πρέπει να κερδίσει με δύο γκολ διαφορά στον επαναληπτικό αγώνα της Τούμπας την επόμενη εβδομάδα.

Η δανέζικη ομάδα δημιούργησε λίγες καλές ευκαιρίες και στο πρώτο ημίχρονο είχε μόνο δύο τελικές προσπάθειες. Η μία ήταν στην εστία κι αυτή εγινε γκολ, που έκρινε τελικά τον αγώνα.

Ο "δικέφαλος" ήλεγχε το παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα και δεν άφησε περιθώρια στους Δανούς. Δεν μπόρεσε όμως να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Οι Δανοί μπήκαν στο ματς με ορμή θέλοντας να κλείσουν τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του, να τον πιέσουν και να εκμεταλλευτούν το μούδιασμα των πρώτων λεπτών. Η έκπληξη όμως ήταν εις βάρος τους. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου παρουσιάστηκε ψύχραιμη, πειθαρχημένη και πιο ώριμη από κάθε άλλη φορά σε ανάλογες περιπτώσεις.

Η εναλλακτική των Δανών ήταν μακρινές μπαλιές από τους τρεις κεντρικούς αμυντικούς στον κενό χώρο, που εξουδετερώνονταν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία από τους Ίνγκασον-Κρέσπο.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν σπουδαία ευκαιρία για γκολ στο 18’: Σε γρήγορη μετάβαση, ο Μιτρίτσα έστρωσε στη γωνία της περιοχής στον Ζίβκοβιτς εκείνος πλάσαρε με το αριστερό υποχρεώνοντας τον Όλαφσον να διώξει σε κόρνερ.

Δυο λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Εβάντερ έβγαλε μια υπέροχη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας. Ο Σίντκλεϊ άργησε ν’ αντιδράσει, ο Κρέσπο δεν πρόλαβε να καλύψει κι ο Αντερσεν πλάσαρε άψογα τον  Πασχαλάκη, σημειώνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα