Πολιτική

Εχασε ο ΠΑΟΚ, δυσκολεύει η πρόκριση

Αδύναμος αμυντικά, ασύνδετος στο κέντρο και αναποτελεσματικός στην επίθεση ο ΠΑΟΚ έχασε 2-0 στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν από την Καραμπάχ και χρειάζεται τώρα  απαραιτήτως νίκη στη ρεβάνς τη θεσσαλονίκης για να ελπίζει σε πρίκριση στον επόμενο γύρο του Europa League.

Ο Ιβιτς παρέταξε την ομάδα με πολλές αλλαγές σε σχέση μετα προηγούμενα ματς και με πρωταρχικό στόχο να κρατήσει το "μηδέν" στην άμυνα. Οταν ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ, ανοίχθηκε κυνηγώντας την ισοφάρισε και το "πλήρωσε" δεχόμενος ένα ακόμη γκολ.

Οι Αζέροι είχαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν αξιοποίησαν καμία. Οι Θεσσαλονικείς  απείλησαν στο 23'  με ανάποδο ψαλιδάκι του Σάκχοφ  και στο 38' με τον ίδιο παίχτη που σουταρε από πλάγια θέση.

Στην επανάληψη η άμυνα του ΠΑΟΚ "εμπαζε",  ενώ η μεσαία γραμμή έκανε λάθη. Η "τιμωρία" ήρθε γρήγορα: Στο 56' από ασίστ του Μεντβέντεφ, ο Ντάνι Κιντάνα σημαδεύει την γωνία του Γλύκου και γράφει το 1-0.

Μετά το πλήγμα αυτό ο ΠΑΟΚ προσπαθεί να ανασυνταχθεί. Με τις προσθήκες των Μπίσεσβαρ και Περέϊρα έγινε πιο επιθετικός, αλλά αποδυναμώθηκε στην άμυνα.

Στο 87' δέχθηκε το δεύτερο γκολ, που κλείδωσε  τη νίκη για τους Αζέρους:. Ο Αμιργκουλίγιεφ πήρε εξαιρετική ασίστ από τον Μουαρέμ και με υπέροχο πλασέ παραβίασε την εστία του Γλύκου

Καραμπάχ: Σέχιτς, Γκαράγιεφ, Μενβέντεφ, Εντλόβου (74' Μαντάντοφ), Μουάρεμ (92΄ Ναντίροφ), Σαντίγκοφ, Αμιργκουλίγεφ, Αγκόλι, Αλμέιδα, Χιουσέινοφ, Κιντάνα (90' Αλασκάροφ).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Λέοβατς, Βαρελα, Κρεσπο, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Κάνιας (59' Μπίσεσβαρ), Τιαμ (66' Περέϊρα), Καμπος (75' Κουλούρης) και Ροντρίγκες.