Εχασε ο Παναθηναϊκός από τη Μακάμπι - Η βαθμολογία στη Euroleague

Ο νεοφερμένος στον Παναθηναϊκό Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε ρεκόρ καριέρας "βομβαρδίζοντας" το καλάθι της Μακάμπι και πετυχαίνοντας 37 πόντους. Εντούτοις οι "πράσινοι" γνώρισαν την ήττα 89-81 στο Τελ Αβίβ,  σε αγώνα της16ης αγωνιστικής της Euroleague.

Τοένα ματς κρίθηκε στα σημεία, με ελαφρώς υπερέχουσα την ισραηλινή ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε παίζοντας δυνατή άμυνα και  με αδυναμίες στην επίθεση.  Ετσι το 6-4 του πρώτου πενταλέπτου έγινε 21-9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, που έκλεισε 21-12 με τρίποντο του Νέντοβις.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σέρβος με συνεχόμενους πόντους δεν άφησε την Μακάμπι να ανοίξει περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς. Το ημίχρονο έκλεισε  41-30.

Την 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στην άμυνα, ενώ βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο για το καλάθι της Μακάμπι. Μάλιστα κατάφερε να μειώσει και στους 3 πόντους (52-49) στο 27'

Η Μακάμπι είχε τον Ουίλμπεκιν, ο οποίος «απαντούσε» στο επιθετικό κρεσέντο του Νέντοβιτς και με 12 σερί πόντους έφερε την ομάδα του στο +6 (82-76) τρία λεπτά πριν από τη λήξη. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να καλύψει αυτή τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-30, 59-52, 89-81

Τα αποτελέσματα  στους άλλους σημερινούς  αγώνες της Euroleague.

Ζενίτ - Ερυθρός Αστέρας 98-69

Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα 86-79

Μακάμπι - Παναθηναϊκός 89-81