Εχασε ο Ολυμπιακός- Μπορεί να προκριθεί μόνο με θαύμα

Παίζοντας καλά μόνο για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έχασε από τη Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ 68-72 και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να προκριθεί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι ερυθρόλευκοι πρέπει να κερδίσουν τώρα  την Νταρουσάφα στο ΣΕΦ (5 Απριλίου) και επιπλέον να χάσουν οι δύο βασικοί διεκδικητές της 8ης θέσης:  Η Ζαλγκίρις από την αδιάφορη Ρεάλ στη Μαδρίτη και η Αρμάνι Μιλάν από την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Ολυμπιακός έχασε το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, που πραγματοποίησε απογοητευτική εμφάνιση, με σωρεία λαθών, άστοχες ενέργειες και αναποτελεσματικότητα στην επίθεση. Σ' αυτό το διάστημα στο παρκέ υπήρχε μόνον ένας ερυθρόλευκος παίκτης: Ο Γουέμπερ, που μόνος του κράτησε την ομάδα όρθια, πριν ο ίδιος μείνει στο φινάλε από δυνάμεις.

Στα πτώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 11 πόντων (51-40), αλλά η συνέχεια ήταν καταστροφική: Ενω οι Λιθουανοί βρήκαν ρυθμό και σημείωναν διαδοχικά δίποντα-τρίποντα, οι ερυθρόλευκοι έπαθαν πλήρη αφλογιστία. Η Ζαλγκίρις έκανε σερί 15-0 και πέρασε μπροστά (57-62 στο 35') . Από το σημείο εκείνο, το παιχνίδι έγινε θρίλερ.

Ο Γουέμπερ συνέχισε να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου, κυριολεκτικά μόνος του κρατούσε ζωντανό τον Ολυμπιακό. Γουέμπερ και Μιλουτίνοβ ξανακράτησαν την ομάδα τους στο ματς (61-62 στο 36'). Ο Αμερικανός ξανασκόραρε για το προσπέρασμα (63-62), όμως οι Λιθουανοί είχαν ψυχή. Ανέκτησαν το προβάδισμα, έγραψαν το 65-68 με φλότερ του Βέστερμαν, έπαιξαν δύο εξαιρετικές άμυνες στον Γουέμπερ και με βολές του Γκριγκόνις πήραν τη νίκη, που τους κρατάει ζωντανούς στο παιχνίδι της οκτάδας και των playoffs.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 38-34, 51-48, 68-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 26 (8/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 8 (5 ασίστ), Τουπάν, Μιλουτίνοβ 18 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, Λεντέι 3

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 13 (7 ριμπάουντ, 6 λάθη), Τόμπσον 6, Γουόλτερς 7, Γουόκαπ 2, Βέστερμαν 11 (3), Μιλάκνις 9 (3), Γουάιτ 14 (2), Γκριγκόνις 10, Καβαλιάουσκας, Ουλανόβας