Επικαιρότητα

Εχασε ο Ολυμπιακός από Ζαλγκίρις, απίστευτο δώρο στον Παναθηναϊκό!

Έκρηξη των οπαδών του Ολυμπιακού στα social media

Πασχαλινό δώρο στον Παναθηναϊκό έκανε πριν από λίγο ο Ολυμπιακός, καθώς ηττήθηκε με 85-86 εντός έδρας στο ΣΕΦ, από την αδιάφορη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Η απροσδόκητη ήττα του Ολυμπιακού αποτέλεσε τεράστιο «δώρο» για τον αιώνιο αντίπαλο, καθώς του έδωσε το πλεονέκτημα έδρας στa play- off της Euroleague.

Η ήττα, που συνδυάστηκε με την προσφορά προς τον Παναθηναϊκό προκάλεσε έκρηξη αντιδράσεων στον κόσμο του Ολυμπιακό μέσα από το social media.

Επίσης υπάρχουν υπαινιγμοί από Ισπανούς ότι ο Ολυμπιακός έκατσε και έχασε, αλλά χωρίς βέβαια να γνωρίζουν το κλίμα αντιπαλότητας που επικρατεί στην Ελλάδα μεταξύ των δύο αιωνίων.

Μάλιστα αν χάσει η Ρεάλ από τη Μπάμπεργκ στο παιχνίδι που έπεται, τότε ο Παναθηναϊκός θα ισοβαθμήσει με τον Ολυμπιακό και οι ερυθρόλευκοι θα μείνουν στην τέταρτη θέση!

Τα τελευταία σενάρια αναφέρουν πως αν νικήσει η Ρεάλ, ισοβαθμεί με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Στην περίπτωση αυτή ο Ολυμπιακός είναι τρίτος, ο Παναθηναϊκός τέταρτος και η Ρεάλ, πέμπτη. Στην περίπτωση αυτή παίζουν στα play-off  ο Ολυμπιακός με τη Ζαλγκίρις και ο Παναθηναϊκός με τη Ρεάλ. Αμφότερες οι ελληνικές ομάδες με πλεονέκτημα έδρας.

Αν χάσει η Ρεάλ από τη Μπάμπεργκ, τότε ο Παναθηναϊκός είναι τρίτος και παίζει με τη Ζαλγκίρις και ο Ολυμπιακός τέταρτος και παίζει με τη Ρεάλ.

Αν ο Ολυμπιακός κέρδιζε τη Ζαλγκίρις και η Ρεάλ τη Μπάμπεργκ τότε ο Παναθηναϊκός θα ήταν πέμπτος και θα έπαιζε με μειονέκτημα έδρας με τη Ρεάλ. Γι΄ αυτό και η ήττα του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις αποτέλεσε ένα τεράστιο δώρο για τον Παναθηναϊκό!

Μπλακ-άουτ στην την τρίτη περίοδο και θρίλερ

Αναφορικά με το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έχασε με 85-86 στην παράταση, καθώς από τα μέσα την τρίτης περιόδου, και με τις απουσίες που είχε, εμφάνισε τις γνωστές αμυντικές και επιθετικές αδυναμίες. Ενδεικτικό είναι πως στην παράταση, ο Ολυμπιακός έκανε τρεισήμισι λεπτά, να βάλει καλάθι και αυτό το έβαλε με φάουλ!

Αναλυτικότερα, εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 10-2, ενώ ο Ουίλτζερ σκόραρε για τη διψήφια διαφορά (17-6). Η Ζαλγκίρις έμοιαζε να τα έχει... χαμένα κι έπαιρνε λύσεις μόνο από τον Γιανκούνας. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ερυθρόλευκο +15 (25-10) και τους Λιθουανούς να μετρούν ήδη έξι λάθη.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες μπήκαν πιο... νωχελικά την ώρα που η ομάδα του «Σάρας» βρήκε σκορ από τους Ντέιβις-Ουάιτ και μείωσε σε 31-22, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έπεσε στο -7 (34-27, στο 17'). Ωστόσο, δύο τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Στρέλνιεκς έδωσαν ανάσα και ξεκόλλησαν τους γηπεδούχους που κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα 12 πόντων (43-31).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με «καυτό» Ρόμπερτς για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έβαλε δύο τρίποντα και μεγάλωσε ακόμη περισσότερο την απόσταση (57-41, στο 25'). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έμοιαζαν υπνωτισμένοι και οι Λιθουανοί το εκμεταλλεύτηκαν. Ουλανόβας και Ούντριχ έδωσαν τις περισσότερες λύσεις και η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 0-13 για το 59-56 της τρίτης περιόδου.

Ο Μάντζαρης έδωσε σκορ στους «ερυθρόλευκους» με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου (63-59), αλλά ο Γιανκούνας κρατούσε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (65-64). Με 4:30 να μένουν για το τέλος, ο Ντέιβις ισοφάρισε σε 69-69 και το ματς ήταν πια θρίλερ. Ένα τρίποντο του Μιλάκνις έβαλε μπροστά τους Λιθουανούς, ενώ το γκολ-φάουλ του Ουλανόβας έγραψε το +4 (73-77). Ο Μιλουτίνοφ είχε 1/2 βολές για το 74-77, ενώ μετά από δυο καλές άμυνες κέρδισε ξανά βολές κι έμεινε ψύχραιμος για το 76-77. Ο Μιλάκνις έβαλε μεγάλο καλάθι για το 76-80 και ο Σέρβος κάρφωσε μειώνοντας στο -2 (78-80). Ο Ούντριχ έκανε λάθος και ο Ουίλτζερ κάρφωσε 5" πριν από το τέλος για το 80-80. Ο Γιανκούνας ανέλαβε την τελευταία επίθεση, αλλά ήταν άστοχος και το ματς πήγε στην παράταση.

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έβγαλαν σημαντικές άμυνες στο ξεκίνημα της παράτασης, αλλά δεν έβρισκαν εύκολα σκορ (80-82, στο 43'). Ο Ντέιβις έβαλε δυο ακόμη βολές για το 80-84, πριν έρθουν οι πρώτοι πόντοι του Ολυμπιακού στην παράταση με βολές του Μιλουτίνοφ για το 82-84. Ο Τόμπσον έβγαλε άμυνα, αλλά ο Ουίλτζερ αστόχησε σε τρίποντο. Ο Ούντριχ δεν βρήκε στόχο και ο Μπράουν κέρδισε δυο βολές, 10" πριν το τέλος. Ο Αμερικανός είχε 1/2, αλλά ο Ουίλτζερ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 85-84. Η επόμενη επίθεση πέρασε στην Ζαλγκίρις, με τον Ουλανόβας να αστοχεί και τον Γιανκούνας να σκοράρει για το 85-86. Έμεναν 2.9" στη διάθεση του Ολυμπιακού, αλλά το σουτ του Σπανούλη δεν βρήκε στόχο και οι Λιθουανοί πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 43-31, 59-56, 80-80, 85-86 (α' παρ.)