Εχασε η εθνική μας στο φιλικό με Ελβετία

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε η εθνικής μας ομάδα ποδοσφαίρου, σε φιλικό ματς με την  Ελβετία, που ήταν ένα χρήσιμο τεστ εν όψει των κρίσιμων αγώνων με Κόσοβο και Σουηδία στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πλήρωσε τη νωθρότητα που έδειξε στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων, όταν δέχθηκε δύο γκολ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό με τον Τσούμπερ και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 25΄.  Από εκείνο το σημείο και μετά η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση, βγήκε μπροστά και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 34ο λεπτό.Σκόρερ ο Παυλίδης, μετά από ασίστ του Μπακασέτα.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την εθνική να μπαίνει νωθρά πάλι και τους γηπεδούχους να προηγούνται εκ νέου. Οι Ελβετοί έκαναν το 2-1 στο 51΄με σουτ του Βάργκας.

Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα είχε 2-3 καλές ευκαιρίες να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με κυριότερη το δοκάρι του Παυλίδη στο 62ο, πάλι μετά από ασίστ του Μπακασέτα.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από τον Οκτώβριο του 2020.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΕΛΒΕΤΙΑ: Κόμπελ, Ροντρίγκες (46΄ Λοτόμπα), Βίντμερ (46΄ Γκαρσία), Τσόμερ (45΄ Βάργκας), Σερ, Τσέσιγκερ, Ζούμπερ (64΄ Φάσναχτ), Ζακάρια, Φρόιλερ, Σο (46΄ Αμπίσερ), Σεφέροβιτς (69΄ Ζεκίρι).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (79΄ Σάλιακας), Χατζηδιάκος (65΄ Παπαδόπουλος), Μαυροπάνος, Τσιμίκας (46΄ Γιαννούλης), Μπακασέτας (65΄ Μάνταλος), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46΄ Σιώπης), Κούτρης, Βρουσάι, Παυλίδης (70΄ Δουβίκας).