Εχασε η εθνική μας στη Σουηδία

Η εθνική μας ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στη Στοκχόλμη - τουλάχιστον ώς το 60΄- αλλά δεν είχε την τύχη με το μέρος της. Δύο φορές τη σταμάτησαν τα δοκάρια, δεν κατάφερε να σκοράρει και τελικά έφυγε ηττημένη, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει τη δεύτερη θέση στον όμιλο και τη δυνατότητα πρόκρισης στα τελικά του Μουντιάλ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε πολλές φάσεις στα καρέ των γηπεδούχων.

Στο 4' ο Μασούρας σκόραρε μετά  κάθετη πάσα του Παυλίδη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Η γαλανόλευκη συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στους Σουηδούς και στο 21’ είχε δοκάρι με τον Μασούρα: Ο άσος του Ολυμπιακού  βγήκε απέναντι από τον Ολσεν μετά από βαθιά μπαλιά του Μπακασέτα. Σούταρε, ο Σουηδός τερματοφύλακας βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα και γλίτωσε την εστία του από την παραβίαση. Η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και η Ελλάδα έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Στο 39’ μάλιστα η γαλανόλευκη είχε νέο δοκάρι, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Παυλίδη. Οι παίκτες του Τζον Φαν Σιπ είχαν εγκλωβίσει τους Σουηδούς, που έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε άρδην, με την Σουηδία να έχει την κατοχή της μπάλας, ενώ η εθνική μας γαλανόλευκη δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς κρίθηκε σε ένα πέναλτι που κέρδισαν οι Σουηδοί στο 58΄: Ο Μαυροπάνος ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ισάκ και ο Γερμανός διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Ο Φόρσμπεργκ το εκτέλεσε εύστοχα και έκανετο 1-0.

Το γκολ αυτό άλλαξε πλήρως την ψυχολογία των διεθνών και τη συνολική εικόνα της εθνικής μας στο γήπεδο. Τα λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στους Σουηδούς να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 69΄: Στο ελεύθερο του Σουηδού τερματοφύλακα η μπάλα έφθασε έξω από την περιοχή, ο οποίος έχοντας διπλα του μόνον τον Χατζηδιάκο, μπόρεσε να πλασάρει τον Βλαχοδήμο που επιχείρησε έξοδο

Στη συνέχεια η εθνική μας  φάνηκε αποδιοργανωμένη και δεν μπόρεσε να απειλήσει.