Έχασε έδαφος στη Λάρισα η ΑΕΚ

Έχασε έδαφος στη μάχη για τον τίτλο η ΑΕΚ η οποία ήλθε ισόπαλη 0-0 με την Λάρισα, εκτός έδρας. Πολύ σημαντικός βαθμός για τους γηπεδούχους ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Η ΑΕΛ παρατάχθηκε με στόχο να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας ενώ οι παίκτες της Ένωσης εαν και είχαν την κατοχή της μπάλας δεν ήταν ουσιαστικοί.

Ακίνδυνη και στην επίθεση οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ που δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα των «βυσσινί» κι έτσι ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Ολυμπιακό, όμως οι πρωταθλητές υποδέχονται αύριο (21/1) την Ξάνθη.

Με αρκετές αλλαγές η αρχική εντεκάδα (ξανά αλλαγή τερματοφύλακα) γεγονός που όπως αποδείχθηκε έφερε "αρρυθμίες" στο σχήμα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με Ναζλίδη και Κρίζμαν κυρίως στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, με το ματς όμως γρήγορα να βυθίζεται ξανά στη μετριότητα. Σκληρά μαρκαρίσματα, ένταση, πάθος ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά όμως έλειπαν οι ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Ο Χιμένεθ προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, μία λογική (Μασούντ για να περάσει καμιά μπαλιά!) και μία... παράλογη με την αντικατάσταση του Μάρκο Λιβαγια, η οποία ωστόσο ίσως και να οφείλεται στον εκνευρισμό που έβγαζε ο Κροάτης.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περιμένοντας να τους παρουσιαστεί η μεγάλη ευκαιρία απέναντι στην μαζική αμυντική γραμμή της ΑΕΛ. Μια ευκαιρία που δεν ήλθε ποτέ κι έτσι η επιθετικά ακίνδυνη ΑΕΚ, άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη Λάρισα.