Εχασε από την Ολλανδία η εθνική μας για το Euro24- Περιμένει τα playoffs

Με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου έχασε 1-0 από την Ολλανδία στο ΟΠΑΠ Arena, χάνοντας παράλληλα τις ελπίδες της για απ' ευθείας πρόκριση στα τελικά του Euro24.

Ελπίζει τώρα στο "θαύμα" της πρόκρισης σε  αγώνες playoffs που θα γίνουν τον Μάρτιο. Εκεί θ’ αντιμετωπίσει στον ημιτελικό το Καζακστάν στις 21 Μαρτίου 2024 και στις 26 του ίδιου μήνα θα παίξει με τον νικητή του άλλου ημιτελικού Γεωργία – Λουξεμβούργο

Στο ΟΠΑΠ Arena η εθνική μας βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα θετικό αποτέλεσμα, έχοντας πάρει τον έλεγχο του αγώνα μετά το 55΄. Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε κλειστή άμυνα προσπαθώντας να κρατήσει το "μηδεν" στην  εστία της  Το επέτυχε χάρις και στην εκπληκτική απόδοση του Βλαχοδήμου, ο οποίος στο 27΄απέκρουσε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Ράιντερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ισορρόπησε αρχικά το παιχνίδι και στο τελευταίο ημίωρο πραγματοποίησε πολλές επιθέσεις. Στο τελευταίο 10λεπτο ο Πογέτ ενίσχυσε την επίθεση και έπαιξε 4-2-4, με Ιωαννίδη, Φούντα, Γιακουμάκη και Παυλίδη στην επίθεση.

Ομως το γκολ που χρειαζόταν η εθνική μας  για να πάρει το "εισιτήριο" δεν ήρθε. Αντίθετα, ήρθε το πάναλτι και το γκολ, που έδωσε την πρόκριση στους Ολλανδούς.