Εχασε 2-1 από τη Μπράγκα ο Παναθηναϊκός, παραμένει στο παιχνίδι της πρόκρισης

Αν και καλύτερος από την αντίπαλο του, ο Παναθηναϊκός έχασε στην Πορτογαλία από τη Μπράγκα με 2-1, χωρίς όμως να χάσει τις ελπίδες για πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Οι "πράσινοι" έχουν τη δυνατότητα να ανατρέψουν το σκορ αυτό στον αγώνα-ρεβάνς στην Αθήνα την επόμενη εβδομάδα  και να επιστρέψουν μετά από 12 χρόνια στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Με βάση την εικόνα του αγώνα, το αποτέλεσμα αδικεί τον Παναθηναϊκό. Μπορούσε όμως να είναι και χειρότερο, καθώς ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 στο 90΄+5΄, ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι Πορτογάλοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για το 3-1.

Οι "πράσινοι" είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν 1-1 στο 65΄και να δώσουν άλλη τροπή στο παιχνίδι, αλλά ο Σπόραρ "κατόρθωσε" να αστοχήσει σε άδιο τέρμα, στέλνοντας τη μπάλλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να σημειώσει γκολ. Στο δεύτερο μέρος το παιχνδίδι ισορρόπησε. Οι Πρτογάλοι άνοιξαν το σκορ στο 51΄με σουτ του Αμπελ Ρουίς από τη γραμμή της περιοχής.

Στο 62', ο Μαντσίνε έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά, η μπάλλα έφθασε στον Σπόραρ, αλλά ο Κροάτης δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία.

Τα επόμενα λεπτά η μπάλα "τιμώρησε" τον Παναθηναϊκό: Σε μιά γρήγορη εκτέλεση πλαγίου άουτ, η άμυνα του Παναθηναϊκού αιφνιδιάστηκε και η μπάλα έφτασε στον Ντιαλό, ο οποίος εύκολα την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 95′ ο Ιωαννίδης που είχε μπει αλλαγή έβγαλε μπροστινή μπαλιά στον Μαντσίνι ο οποίος προχώρησε και πλάσαρε ιδανικά τον τερματοφύλακα της Μπράγκα,μειώνοντας σε 2-1.