Εχασαν βαθμούς Αρης και Λάρισα, πήρε «οξυγόνο» ο Λεβαδειακός

Ο Πανιώνιος πήρε ισοπαλία 1-1  στη Θεσσαλονίκη  από τον Αρη, που έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθειά του να προσεγγίσει την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Οι «κίτρινοι» έχουν πλέον 33 βαθμούς και βρίσκονται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο 4ος Ατρόμητος έχει 39 πόντους. Ο Πανιώνιος ανέβηκε στην 9η θέση με 23 βαθμούς.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης αναγκάστηκε να αγωνιστεί από πολύ νωρίς με αριθμητικό μειονέκτημα, καθώς μόλις στο 11ο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπάσα για αντιαθλητικό χτύπημα στον Μακσίμοβιτς, ο οποίος έφυγε σοβαρά τραυματίας απευθείας για το νοσοκομείο.

Οι «κίτρινοι» δεν πτοήθηκαν με την αποβολή και πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τον Ματίγια στο 48ο λεπτό, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ και κακή έξοδο του Κότνικ.

Ο Πανιώνιος αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε το σκορ στο 56΄ με γκολ του Τσιλούλη.

Σε άλλο ματς της ημέρας, ο Λεβαδειακός νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό στη Λειβαδιά , αυξάνοντας τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Τσαμπούρης με πέναλτι στο 54ο λεπτό.

Ο Λεβαδειακός παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ ο Παναιτωλικός είναι 7ος με 27 πόντους.

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στη Λάρισα, όπου η τοπική ΑΕΛ ήρθε ισόπαλη με την Ξάνθη, με σκορ 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Νούνιτς, ενώ η Ξάνθη ισοφάρισε με τον Αλμέιδα στο 21΄.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες, καθώς η μεν ΑΕΛ χρειαζόταν το «τρίποντο» για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, η δε Ξάνθη ήθελε τη νίκη για να πλησιάσει την πρώτη πεντάδα της κατάταξης.