Επικαιρότητα

Europa Conference League: Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Γκεντ, πάει για τους “8”

Με γκολ του Κούρτιτς από εκτέλεση φάουλ ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 τη βελγική Γκέντ στην Τούμπα και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους “8” του Europa Conference League.
 Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση και το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με εκατέρωθεν επιθετικές προσπάθειες και μάχες σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου.
  ΟΠΑΟΚ ξεκίνησε νωχελικά και με κάποια νευρικότητα, την οποία οι Βέλγοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν με οργανωμένο παιχνίδι από την αριστερή πλευρά, όπου είχαν πλεονέκτημα.
  Οι Θεσσαλονικείς “ανέβασαν στροφές” μετά το 10λεπτο και εκμεταλλεύτηκαν αμυντικές αδυναμίες της Γκεντ, δημιουργώντας μικροευκαιρίες. Στο 20΄ ζήτησαν πέναλτι, όταν σε γύρισμα του Μπίσεσβαρ προς τον Ακπομ μέσα στην περιοχή, ο Ενγκατό βρήκε τη μπάλα με το χέρι και της άλλαξε πορεία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκεντ εμφανίστηκε περισσότερο μαχητική και επιθετική, πρεσάροντας σε όλα τα σημεία του γηπέδου. Στο 53' σημείωσε γκολ με τον Μόντες, το  οποίο ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

Πέντε λεπτά αργότερα, στο 58΄, ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ λίγο έξω από τη γραμμή της περιοχής. Το εκτέλεσε συρτά ο Κούρτιτς, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυνόμενου στο τείχος, ξεγέλασε τον τερματοφύλακα Ρεφ και κατέληξε στα δίχτυα (1-0).

Η βελγική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει, ενίσχυσε την επιθετική της γραμμή και έγινε πολύ επικίνδυνη στις γρήγορες αντεπιθέσεις.
 Ο ΠΑΟΚ δεν περιορίστηκε σε άμυνα, αλλά κυνήγησε το δεύτερο γκολ που θα του έδινε μεγαλύτερη ασφάλεια. Ομως το σκορ δεν άλλαξε.

Σον δεύτερο αγώνα στη Γάνδη χρειάζεται  τουλάχιστον ισοπαλία για να προκριθεί. Αν χάσει με διαφορά ενός τέρματος η πρόκριση θα παιχθεί στην παράταση. Σε περίπτωση ήττας με διαφορά δύο γκολ αποκλείεται.
Σημειώνεται ότι στον επαναληπτικό αγώνα ο “δικέφαλος” δεν θα έχει στις γραμμές του τον Ζίβκοβιτς και τον  Κούρτιτς, που είδαν σήμερα κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (80' Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας, Κούρτιτς (80' Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (86' Μουργκ), Μπίσεσβαρ (71' Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Άκπομ (86' Τσόλακ).

Γκέντ (Βανάιζεμπρουκ): Ρεφ, Όλσεν, Νγκαντέ, Οκούμου (46' Τουρουναρίγκα), Σαμουάσε, Ντε Σαρτ, Κουμς, Κάστρο-Μόντες, Xιούλσαγκερ (82' Τισουντάλι), Οτζίτζα-Οφόε, Ντεπέτρ