Euroleague: Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 78-90

Η καταστροφική τρίτη περίοδος, χάλασε το... μυαλό των παικτών του Παναθηναϊκού, οι οποίοι πέταξαν στον... κάδο των απορριμάτων την εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και υπέστησαν στο κατάμεστο ΟΑΚΑ την τρίτη διαδοχική ήττα τους, δίνοντας αρνητικό πρόσημο στο ρεκόρ τους (6-7).

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 78-90 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης (12-1), για την 13η αγωνιστική της Euroleague, με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να γίνεται η τρίτη ομάδα που περνάει εφέτος νικηφόρα από το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων, μετά τον Ολυμπιακό και τη Μακάμπι, ολοκληρώνοντας αήττητη τη... διαβολοβδομάδα επί ελληνικού εδάφους (είχε προηγηθεί η νίκη επί του Ολυμπιακού).

Με τον Κέντρικ Ναν να δημιουργεί φρενίτιδα στο ΟΑΚΑ με την εμφάνιση του στο πρώτο ημίχρονο (σημείωσε τους 20 από τους 24 συνολικά πόντους του σε αυτό το διάστημα), ο Παναθηναϊκός πίστεψε στην επιστροφή του στα θετικά αποτελέσματα, απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο. Ωστόσο, υπολόγιζε δίχως τον Ντζάναν Μούσα, ο οποίος έδωσε ρεσιτάλ από την περιφέρεια στην τρίτη περίοδο, εξασφαλίζοντας στη Ρεάλ μία διαφορά ασφαλείας και βάζοντας την ομάδα του πρόωρα σε τροχιά νίκης. Άλλωστε με μόλις 7/23 τρίποντα, χαμένη τη μάχη της δημιουργίας (12 έναντι 21 ασίστ) και τρεις παίκτες να παλεύουν σχεδόν μόνοι στην επίθεση (Ναν 24π., Λεσόρ 18π., και Μήτογλου 15π.), το «τριφύλλι» δεν είχε δικαίωμα στο όνειρο...

Ο Μάριο Χεζόνια με 19 πόντους οδήγησε την επίθεση των Ισπανών και στο φινάλε του αγώνα αποθεώθηκε από την «πράσινη» κερκίδα, ενώ 16 πρόσθεσε ο Γκάμπριελ Ντεκ, 14 ο Ντζάναν Μούσα, 11 ο Σέρχιο Γιουλ και 10 (με 9 ριμπάουντ) ο «γίγαντας» των Ισπανών, Βάλτερ Ταβάρες. Στο 50% (13/26 τρίποντα) ολοκλήρωσαν των αγώνα από τα 6,75 οι πρωταθλητές Ευρώπης.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90

Η Ρεάλ παρέσυρε με τον γρήγορο ρυθμό της τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά του αγώνα, γράφοντας στο 4΄ το 4-9. Ωστόσο, με τον Ναν να βρίσκει το «ζεστό» χέρι του (έφτασε γρήγορα τους 10π.), οι «πράσινοι» έβγαλαν αντίδραση και με επιμέρους σκορ 17-8 προσπέρασαν στο 8΄ με 21-17. Οι Ισπανοί πάντως χαμήλωσαν το σχήμα, ο Χεζόνια πήρε... φωτιά και με την ελληνική ομάδα να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο, η Ρεάλ έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ, ενώ στο 13΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με 9 πόντους (26-35).

Και πάλι όμως ο Ναν έβγαλε τα... κάστανα από τη φωτιά και με μία μοναδική παράσταση στην επίθεση, έδωσε στον Παναθηναϊκό την ώθηση για ένα επιμέρους σκορ 14-2, με το οποίο προσπέρασε στο 17΄ με 40-37. Κάποια λάθη, όμως, βοήθησαν τη Ρεάλ να απαντήσει και πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια κρατώντας στα... χέρια της το προβάδισμα (45-46).

Με την επιστροφή της «Βασίλισσας», πάντως, στην τρίτη περίοδο, ο Μούσα βρήκε το μακρινό σουτ (μέτρησε 3/5 τρίποντα), η άμυνα των Ισπανών «έπνιξε» κάθε προσπάθεια των «πράσινων» και οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 10-26 απέκτησαν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας στο 30΄ (55-72). Η επιστροφή του Σλούκα στο παρκέ βοήθησε τον Παναθηναϊκό να τρέξει ένα σερί 8-0 στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου (63-72), αλλά μέχρι εκεί... Ο Έλληνας γκαρντ μέτρησε στη συνέχεια τρία σερί λάθη, ο Παναθηναϊκός τα... έσπασε από τα 6,75 και η Ρεάλ με ένα... ξέσπασμα βρέθηκε και πάλι σε απόσταση... ασφαλείας, την οποία δεν αγχώθηκε να συντηρήσει μέχρι το φινάλε...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφάλα, Ράτσις, Τσίτσι

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Βιλντόσα 4, Μπαλτσερόφσκι 3, Σλούκας 6 (2), Γκραντ 5 (1), Ναν 24 (3), Λεσόρ 18, Γκριγκόνις 3 (1), Μήτογλου 15, Μαντζούκας.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Κοζέρ 5 (1), Ρούντι 3 (1), Καμπάσο 8, Χεζόνια 19 (2), Ντεκ 16 (2), Πουαριέ 2, Ταβάρες 10, Γιουλ 11 (3), Εντιαγιέ 2, Μούσα 14 (4).